Kalendorius

gegužės   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

gegužės   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dauguma MČTAU fakultetų aktyviai dalyvavo septynioliktoje Suaugusiųjų mokymosi savaitėje „Mokymosi spalvos“.

Visą spektrą mokymosi ir pažinimo spalvų pažėrė Turizmo fakultetas, lapkričio 15 d. surengęs konferenciją, skirtą Pietų Lietuvos regiono studijoms. Tokios konferencijos, kurios apjungia praktines kurio nors regiono studijas keliaujant ir teorines žinias apie to krašto gamtinius, etnokultūrinius ypatumus, tapo šio fakulteto tradicija. Dekanės Teodoros Dilkienės iniciatyva ir pagal jos parengtas programas kelionėse bei konferencijose jau išstudijuota Rytų ir Šiaurės Lietuva, kitąmet numatytos Mažosios Lietuvos studijos.

Susipažinti su Dzūkija Turizmo fakulteto klausytojams padėjo Valstybės saugomų teritorijų tarnybos vyriausioji specialistė, pedagogė, etnografė, kultūrologė Ona Drobelienė, ne tik skaičiusi paskaitas, bet ir lydėjusi senjorus kelionėse po šį nuostabaus grožio kraštą. Apie Dzūkiją ir dzūkus, apie šio krašto gamtą, papročius konferencijos dalyviams papasakojo Vilniaus etninės kultūros centro vyriausioji edukacijos koordinatorė, tautodailininkė Marija Liugienė. Rašytojas, signataras Kazys Saja pasidalijo savo meile Dainavos kraštui, o prof. Vygandas Čaplikas pristatė savo knygą „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“, iliustruotą grafikės Gražinos Didelytės, gyvenusios ir kūrusios Rudnelės kaime.

Rašytojas, gamtininkas, aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius papasakojo apie nacionalinę ekspediciją „Nemunu per Lietuvą“, supažindino su Nemuno kaip laivybinės upės reikšme plėtojant prekybą 13-15 a.

Sūduvos studijoms neužteko dviejų dienų ekspedicijos, todėl konferencijoje išsamiau šį kraštą, jo įžymiausius žmones –  Joną Basanavičių,  Vincą Kudirką, Joną Jablonskį, Petrą Kriaučiūną, Beatričę Grincevičiūtę, Salomėją Nėrį ir kitus pristatė Sūduvos (Suvalkijos) kultūros centro muziejininkas Antanas Žilinskas.

Konferencijos dalyviai priėmė laišką–kreipimąsi, kuriuo raginama ne tik keliauti ir pažinti Lietuvą, bet ir aktyviai prisidėti prie savo krašto puoselėjimo dalyvaujant savanorystės talkose bei vykdant įvairius projektus, padedančius saugoti aplinką ir kultūros vertybes. Laiškas išplatintas visiems šalies trečiojo amžiaus universitetams.

Tęsiasi dar vasarą prasidėjęs spalvingas ir prasmingas projektas „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“, skirtas Lietuvos valstybės 100-mečiui paminėti. Projektą vykdo Kultūros ir Istorijos fakultetai, remiami Signatarų namų bei Švietimo ir mokslo ministerijos. Beveik pusšimtis šio projekto dalyvių  per Suaugusiųjų mokymosi savaitei skirtą renginį lapkričio 16 d. išklausė Signatarų namų vadovės Meilutės Peikštenienės paskaitą apie signatarų mecenatystę. Buvo pabrėžta visus signatarus jungusi labdaringa veikla, remiant įvairias lietuviškas draugijas ir bendrijas, spektaklių pastatymus ir kitus renginius. Daugelis jų bendradarbiavo lietuviškoje spaudoje, mokytojavo mokyklose ar dėstė kursuose. Svariai savo finansiniais ištekliais prisidėjo  broliai Antanas, Jonas ir ypač Petras Vileišiai. Jiems nenusileidę broliai Jonas ir Juozas Vailokaičiai, skyrę nemažas sumas studentų stipendijoms – iki 15 proc. savo pelno. Studentes merginas rėmė universiteto profesorius P. Dovydaitis, nes moterims, jo manymu, buvo sunkiau siekti tiek išsilavinimo, tiek vėliau kilti karjeros laiptais. Neužmirštas S. Banaitis, veik visą iš nuosavo ūkio gaunamą pelną investavęs į pirmos lietuviškos spaustuvės Kaune įrenginius ir vėliau į lietuviškų knygų spausdinimą.

Politologijos, ekonomikos ir teisės fakulteto klausytojai lapkričio 17 d. turėjo progos pasiklausyti fakulteto dekano, lektoriaus Rimanto Radžiūno paskaitos „Lemtingi Lietuvai 1939–1940 metai“. Ši tema sukėlė aktyvias klausytojų diskusijas.

Lapkričio 17 d. su Sveikatos fakulteto klausytojais savo profesinėmis žiniomis pasidalijo gydytoja alergologė Ieva Polianskytė. Ji papasakojo apie alergines ligas, jų prevenciją, profilaktiką ir gydymą. Vyresnio amžiaus žmonėms ypač aktualu žinoti, kokie alergenai – maistas, dulkės, mikrobai, žiedadulkės, cheminės medžiagos ar vaistai gali sukelti alergines reakcijas, ir jų vengti bei laiku pradėti gydyti simptomus vaistais.

Suaugusiųjų mokymosi savaitę ypač aktyviai praleido Kultūros fakulteto klausytojai. Jie klausėsi etnologės Monikos Balikienės paskaitos „Bloga akis šiuolaikinėje Lietuvoje“, lankėsi Kulinarinio paveldo muziejuje, Šv. Faustinos namelyje, Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, Krašto apsaugos ministerijoje, Radijo ir televizijos muziejuje, apžiūrėjo Paveikslų galerijoje vykusią parodą „Portretai dvarų kolekcijose“ bei parodą „Trys mados šimtmečiai ir kvietimas į pokylį“ Taikomosios dailės galerijoje.

Suaugusiųjų mokymosi savaitės renginiai padėjo senjorams atrasti įvairiaspalvį mokymosi pasaulį, papildė žinių bagažą ir praturtino jų dvasinį pasaulį.

Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! GEGUŽĖS 6 D. PIRMADIENĮ 11 VAL. A4 AUD. VYKS MUF ANSAMBLIO „ROMANTIKAI“ IR SKAITOVŲ GRUPĖS KONCERTAS MOTINOS DIENAI. KVIEČIAME DALYVAUTI!!