Atgal

Kultūros fakulteto Garbės dekanė

Aldona Mikulionienė gimė 1938 m. rugpjūčio 28 d. mažame miestelyje Kupreliškyje tarp Biržų ir Kupiškio. Baigusi Kupreliškio vidurinę mokyklą Biržų rajone, įstojo mokytis į Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultetą. Studijavo lituanistiką, dalyvavo Universiteto turizmo klubo veikloje. Baigė gidų kursus. Dirbo mokytoja Trakuose, 1962 m. pradėjo vesti ekskursijas Trakų istorijos muziejuje. Vėliau persikėlė gyventi į Vilnių ir nuo 1970 m. veda ekskursijas, o nuo 1993 m. – laisvai samdoma aukščiausios kategorijos gidė-ekspertė.

A. Mikulionienė, profesionali gidė, yra parengusi daugybę turistinių maršrutų, savo žiniomis, erudicija ne vienam vilniečiui padėjusi atrasti neregėtus, žaviausius Vilniaus kampelius, patirti kelionių po Lietuvą jaudulį. Lietuvių, rusų ir lenkų kalbomis pasakoja svečiams apie Vilnių bei vilniečius, pateikdama daugybę istorinių faktų ir pikantiškų detalių. Yra parengusi įdomių turistinių maršrutų po Vilnių. Tai „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“, „Romantiški Vilniaus kiemai“, „Garsios Vilniaus moterys ir jų meilės istorijos“, „Garsūs Lietuvos vyrai Vilniuje“, „Lietuvos valstybingumo istorijos keliu“, „Senasis Vilnius“, „Vilniaus gotika“, „Renesansas“, „Barokas“, „Klasicizmas“, „Kelias į Lietuvos nepriklausomybę“, „Vilniaus vienuolynai“, „Vilniaus Šventovės“, „Užupio respublika“, „Antakalnio priemiestis“, „Nuo žiniuonių iki gydytojų, nuo špitolių iki ligoninių“, „Vilniaus požemiai“, „Reformacija Vilniuje‘, „Keliai, pirkliai, pinigai“. Veda ekskursijas po Rasų, Bernardinų ir Antakalnio kapines, lydi ekskursijas po Lietuvą.

Kartu su kolegėmis A. Mikulionienė organizavo Lietuvos gidų gildiją, vėliau – Vilniaus gidų bendriją, buvo renkama į šių visuomeninių organizacijų tarybas. Dėstė ekskursijų parengimo ir vedimo metodiką Vilniaus universiteto Istorijos fakultete. Vilniaus turizmo informacijos Gidų kursuose vedė mokomąsias ekskursijas būsimiems gidams, vadovavo praktikos užsiėmimams.

A. Mikulionienė iš lenkų kalbos išvertė Jadvygos Kudirko-Kudirkienės knygą „Valdovų meilės pėdsakais: Lietuva-Lenkija“ (Vilnius, 2009).

2002 m. gidė apdovanota Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos Dešimtmečio prizu, 2007 m. – medaliu „Už nuopelnus turizmui“. 2003 m., minint Tarptautinę gido dieną, Turizmo iniciatyvų centro, Kauno gidų bendrijos ir „Mūsų Odisėja“ nominacijoje „Gidas-enciklopedija“ A. Mikulionienė buvo pripažinta geriausiai Lietuvą pažįstančia ir daugiausiai ekskursijų vedančia gide. Už nuopelnus turizmui A. Mikulionienė 2007 metais apdovanota Šv. Kristoforo statulėle.

A. Mikulionienė Trečiojo amžiaus universitete dalyvauja nuo pat jo įkūrimo pradžios – išgirdusi apie tokio universiteto kūrimą Lietuvoje, į Vilniaus universiteto Teatro salę atskubėjo viena pirmųjų: tos dienos laikraštyje išspausdintoje nuotraukoje stovi šalia dr. Medardo Čoboto, išrinkto rektoriumi. Taip prasidėjo Aldonos savanorystė Trečiojo amžiaus universitete – pirmiausiai dėstė lietuvių kalbą rusakalbiams universiteto klausytojams, o vadovaudama Turizmo fakultetui, vykdė plačią Vilniaus kultūros pažinimo programą – gidei rūpėjo sudominti klausytojus Vilniumi ir Lietuva.

Atšventus Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto 15-ąsias metines, Turizmo fakultetas pasidalijo į du fakultetus – keliautojai, besidomintys užsienio kelionėmis, liko Turizmo fakultete, o norintys pažinti Vilnių ir Lietuvą pasirinko Kultūros pažinimo fakultetą, kuris 2013 m. rudenį buvo pervadintas Kultūros fakultetu. Dekanės iniciatyva buvo užmegzti ryšiai su Mykolo Romerio universiteto Socialinio darbo katedros studentais, įkurti Atminties ir Knygų klubai, parengta fakulteto grupių šešerių metų studijų programa. Bendromis dekanės ir prodekano Algimanto Petrausko pastangomis nuo 2018–2019 mokslo metų pradžios fakultete veikia Menų istorijos katedra.

Kultūros fakulteto devizas, pasak dekanės, – Lietuvos patrioto, istoriko, publicisto, dramaturgo Vladimiro Sirokomlės (Liudviko Kondratovičiaus) žodžiai: „Didžiausia gėda nepažinti žemės, kurioje gyveni, o dar didesnė, kai svetimais kraštais domiesi labiau negu savuoju“.

Už 25-erių metų savanorišką, neatlygintiną, aktyvią veiklą universiteto bendruomenėje Aldonai Mikulionienei, sukūrusiai Kultūros fakultetą ir išplėtojusiai jį iki paties didžiausio, populiariausio ir geidžiamiausio fakulteto, suteiktas MČTAU Garbės dekanės vardas.

2020 m. rugpjūčio 12 d.

Don`t copy text!