
Tylos nebėra
Sveikos gyvensenos fakulteto studentai gausiai rinkosi į paskaitą apie ne visiems girdėtą ir žinomą tinitą. Optikos pasaulio projektų koordinatorė ir vadovė Agnė Bilinskaitė pristatė gana dažną tarp gyventojų klausos sutrikimą – tinitą.
Ausyse jaučiamas lėtinio pobūdžio spengimas ar ūžesys, nors išorinio garso iš tiesų nėra. Šį klausos sutrikimą gali turėti bet kuris žmogus, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties. Dalis žmonių per keletą mėnesių prisitaiko prie simptomų ir geba juos kontroliuoti, tačiau kita dalis negali adaptuotis, tad įkyrus, erzinantis spengimas trukdo normaliai gyventi.
Tinitas – subjektyvus garso jutimas be išorinio garso šaltinio. Tinitas dažnai apibūdinamas įvairiai – ūžimas, cypimas, jūros ošimas, televizoriaus cypimas, traukinio važiavimas ir kt. Šis simptomas yra plačiai paplitusi būklė Europoje – ją patiria apie 15 proc. tirtų gyventojų.
Tinito priežastys: nuolat pasikartojančių stiprių garsų poveikis, staigūs stiprūs garsai (klausos nervo trauma), natūralus senėjimo procesas – klausos ląstelių nykimas, įvairios ausų ligos, reakcija į vaistus, stresas ir nervinis išsekimas bei kt. Kelias minutes ar valandas trunkantis, tačiau nuolat pasikartojantis ūžesys ar spengimas, gali būti panašus į būseną, kai grįžtate po trankaus koncerto. Dėl ūžesio intensyvumo gali atsirasti nemiga, kamuoti stresas, nuovargis, nervingumas, sutrikti apetitas.
Tinitas gali prasidėti dėl įvairių veiksnių: vidinės ausies pažeidimų, ausų ligų (otosklerozės, vidurinės ausies infekcijos ir pan.), kaklo/žandikaulio problemų, kraujotakos problemų.
Dažniausiai gydytojų kabinetuose apsilanko tie, kuriuos ūžesys kamuoja dėl susilpnėjusios klausos arba triukšmo sukelto prikurtimo.
Lektorės A. Bilinskaitės nuomone, jei tinitas susijęs su klausos praradimu, svarbiausia gydymo plano dalimi tampa klausos aparatai. Kitais atvejais kasdienybę palengvina garsų terapija – foniniai ūžesį maskuojantys ir dėmesį nuo jo nukreipiantys garsai (jūros ošimo, paukščių čiulbėjimo ar raminamosios muzikos). Pastebėjus, kad ūžesys pasireiškia stresinėmis situacijomis, rekomenduojama taikyti kvėpavimo, atsipalaidavimo pratimus.
Kaip išvengti tinito sukeliamų problemų? Būtina vengti triukšmingos aplinkos, pabuvę didesniame triukšme, vėliau pabūkite tyloje. Naudokite klausos apsaugos priemones. Naudokite saugius būdus ausims valyti. Jeigu reikia – apsilankykite pas LOR gydytoją. Rekomenduojama klausą tikrinti bent kartą per metus. Tinito gali padėti išvengti reguliari fizinė veikla, subalansuota mityba, nerūkymas, streso valdymas.
Parengė Vytautas Vaitkus, Sveikos gyvensenos fakulteto prodekanas
Sigitos Eimutienės nuotraukos