Geras miegas stiprina atmintį!
Neįprastai daug MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto, taip pat kitų fakultetų klausytojų, dar gerokai prieš paskaitą – diskusiją „Kaip lavinti atmintį?” rinkosi į didžiąją auditoriją. Mat norinčiųjų buvo tris kartus daugiau negu įprastai gali sutalpinti tokia salė. Organizatoriai pritrūko kėdžių ir vietos.
Toks didžiulis susidomėjimas visiškai neatsitiktinis. Senjorai sužinojo, kad lektorius Almantas Šarakojis yra Lietuvos ir pasaulio atminties čempionatų dalyvis. Jis 2009 m. pateko tarp 50-ies geriausią atmintį turinčių žmonių planetoje.
Po trumpos pažinties su klausytojais lektorius pasakė, kad atminties lavinimas yra svarbus tiek kasdieniame gyvenime, tiek mokymosi procese. Labai svarbus kartojimas, smegenų mankšta, kryžiažodžių sprendimas, fizinė veikla, sveika mityba, meditacija. Seniai įrodyta, kad miegas turi didžiulę įtaką mūsų atminčiai ir ją įtvirtina – miego metu trumpalaikiai prisiminimai sustiprinami ir paverčiami ilgalaikiais. Tačiau trūkstant miego atmintis prastėja.
Kitas svarbus mūsų atminčiai veiksnys – fizinis aktyvumas. Tyrimais įrodyta, kad reguliari fizinė veikla būtina ne tik bendrai fizinei bei psichinei žmogaus sveikatai, ji labai naudinga smegenims ir gali padėti pagerinti atmintį bet kokio amžiaus žmonėms, pradedant vaikais ir baigiant senoliais. Remiantis tyrimų duomenimis, sportas skatina neuroapsauginių baltymų sekreciją ir neuronų augimą bei vystymąsi, o tai padeda palaikyti sveiką smegenų būklę.
Renginyje buvo plačiai aptariami ir kiti svarbūs veiksniai, turintys įtakos atminčiai. Lektorius, suprasdamas studentų žingeidumą, išdėstė bendrus veiksnius, kurie lemia bei turi teigiamos įtakos atminčiai. Pažymėjo, kad reguliarus gyvenimo režimas įtvirtina atmintį. Nurodė, koks turi būti miegamasis; jame negali būti televizijos prietaisų bei jokių geltonų ir mėlynų ekranų, kurie blaško mintis ir neleidžia normaliai išsimiegoti. Akcentavo sveikos, subalansuotos mitybos įtaką atminčiai. Priminė, kad sportas skatina neuroapsauginių baltymų sekreciją ir neuronų augimą bei vystymąsi, o tai padeda palaikyti sveiką smegenų būklę. Reguliarus fizinis krūvis vyresnio amžiaus žmonėms stipriai sumažina demensijos išsivystymo riziką, Didina organizmo pajėgumus, gerina fizinę, psichologinę būklę.
Almantas Šarakojis supažindino su biheviorizmo principais, kaip pradėti treniruotis nuo mažų žingsnelių, o vėliau nepamiršti kuo nors apdovanoti save. Pademonstravo stulbinančius vaizdelius, kaip vaikinas per 13 sekundžių įsiminė 52 kortų kaladės eiliškumą. Realiais pavyzdžiais mokė kaip geriau įsiminti, kaip panaudoti juokingus priminimus.
Auditorijos klausytojai nuščiuvę klausėsi lektoriaus patarimų, įsidėmėjo tam tikrą metodologiją kaip įsiminti skaitmenis, telefonų numerius, gimtadienius, vardus. Rekomendavo patiems kurti savo metodus, kurie galbūt bus priimtinesni. Pasiūlė naudoti kalendorių bei kitas įvairias priminimo formas, kaip mažinti užmaršumą. Atkreipė dėmesį, kad atmintį stiprina galvosūkių, sprendimas, žaidimas šachmatais, naujų dalykų mokymasis, pavyzdžiui, pradėti mokytis kalbos, groti muzikos instrumentais bei kt.
Paskaitos metu buvo pateikta įdomi ir naudinga informacija, kuri ypač sudomino senjorus. Tačiau nebuvo galimybių viską iš karto suprasti ir įsidėmėti. Todėl su lektoriumi sutarta, kad kitais metais organizuosime atminties lavinimo mokymus.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos