
Gyvenimas atiduotas žmonėms
Birželio 18 d., 11 val. Lietuvos medicinos bibliotekos (Kaštonų g. 7 , Vilnius) Didžiojoje salėje vyks iškilminga popietė norint paminėti šviesaus atminimo gydytojos, mokslininkės Birutės Gaigalienės 95-tąjį gimtadienį ir prisiminimų knygos „Gyvenimo etiudai“ pristatymą. Maloniai kviečiame MČTAU klausytojus dalyvauti renginyje ir išklausyti buvusios Sveikatos fakulteto Garbės dekanės prisiminimus. Susitikime dalyvaus knygos autorės sūnus Gediminas Gaigalas ir kiti garsūs žmonės.
Autorės sūnus G. Gaigalas kalbės apie šviesaus atminimo gydytojos, mokslininkės knygą, apie vaikystę ir jaunystę, prabėgusią tarpukario, Antrojo pasaulinio karo metais ir sovietinėje Lietuvoje. „Gražiausi metai tarp žmonių ir žmonėms“, – kalbės Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė Viktorija Montvilienė. „Senjorai ir pozityvi bendrystė“, – pasisakys buvusi Sveikatos fakulteto dekanė Elena Sakavickienė, Sveikos gyvensenos fakulteto seniūnė Aldona Civinskaitė ir kiti.
***
Sveikatos fakulteto Garbės dekanė B. Gaigalienė (1930–2014) užaugo mokytojų šeimoje Mažeikiuose. Tėvai mokė padėti žmogui, nieko neskriausti, neapkalbėti, nepažeminti, nedaryti kitam to, ko nenorėtum pats patirti. Birutė taip pat stengėsi padėti visiems žmonėms.
Dr. B. Gaigalienė turėjo aukščiausią reumatologo kategoriją, ištyrė apie 400 ilgaamžių žmonių. „Ilgaamžiškumas – tai dovana, bet pagal gamtos dėsnius nuolat vyksta žmogaus – jo kūno ir dvasios, protinių galimybių – nykimas. Sutikau įvairių ilgaamžių, bet daugumos energija blėsta, užklumpa ligos, kitos negandos. Mano nuomone, žmogus pats turi susikurti savo senatvę, planuoti ją iš anksto, o ne tada, kai pasensta. Kiekvienas turėtų elgtis pagal fizines galimybes. Svarbu, kad žmogus nebūtų našta kitiems, kad galėtų pats savimi pasirūpinti, nebūtų vienišas, rastų įdomios veiklos. Tyrinėdama ilgaamžių gyvenimą esu pastebėjusi, kad ilgai gyvena geranoriški, nekerštingi, atlaidūs, norintys kitam padėti žmonės“, – savo atsiminimuose rašė daktarė Birutė.
Eksperimentiniame ir klinikiniame medicinos institute jos keliai susikirto su dr. Medardu Čobotu. Grįžęs iš Prancūzijos ir papasakojęs apie ten gyvuojantį Trečiojo amžiaus universitetą, nutarė tokį įkurti ir Lietuvoje bei pakvietė dr. B. Gaigalienę dalyvauti jį steigiant. M. Čobotas pasiūlė daktarei vadovauti Sveikatos ir Religijų studijų fakultetams motyvuodamas tuo, kad buvo žinoma kaip „Žinijos“ organizatorė ir lektorė, daugelio populiarių straipsnių apie sveiką gyvenseną autorė. Jai buvo pavesta atlikti tris svarbius darbus: sukurti TAU himną, vėliavą ir emblemą.
Sveikatos fakultetui dr. B. Gaigalienė vadovavo iki pat paskutinio atodūsio. Jos dėka šis fakultetas daugeliui senjorų tapo tikra sveikatos ir atgaivos oaze, dvasinio bendravimo mokykla.
MČTAU 20-mečio proga už ilgametę ir aktyvią veiklą Sveikatos fakultete dr. Birutei Gaigalienei po mirties suteiktas MČTAU Garbės dekanės vardas.
Sveikos gyvensenos fakultetas
Asociatyvi pixabay.com ir MČTAU archyvo nuotraukos