
Įgyvendinant projektą bus siekiama mažinti senjorų skaitmeninę atskirtį
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) kartu su penkiais partneriais iš penkių Europos šalių dalyvauja projekte, kurio tikslas – sumažinti vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninę atskirtį, skatinant bendruomenes pasitelkti apmokytus skaitmeninius fasilitatorius, kurie teiktų paramą ir mokymus.Projektas vadinasi „Įgalinta bendruomenė – stipresni vyresnio amžiaus žmonių skaitmeniniai įgūdžiai“, angl. „Generate and Empower Community to develop digital Key competences of Older people“ (GECKO). Jį finansuoja „Erasmus+“
Visoje Europoje vyresnio amžiaus žmonės vis dar susiduria su sunkumais naudodamiesi skaitmeninėmis priemonėmis. Tai riboja jų prieigą prie paslaugų, bendravimo ir socialinio dalyvavimo galimybes, o skaitmeninė atskirtis didina jų izoliaciją.
Projektas GECKO reaguoja į šį iššūkį bei siekia sukurti bendruomene grindžiamą intervencijos modelį, skirtą sumažinti vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninę atskirtį, sukurti palaikančią mokymosi aplinką bei skatinti jų socialinę įtrauktį.
Projektas siekia sukurti bendruomene grindžiamą intervencijos modelį, skirtą sumažinti vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninę atskirtį, inicijuoja pagrindinį asmenį skaitmeninį fasilitatorių vadinamą GECKO.
GECKO paprastai ir draugiškai padeda senjorams kasdienėje skaitmeninėje veikloje.
Pagrindinis dėmesys skiriamas skaitmeniniams fasilitatoriams (GECKO) – specialistams ir savanoriams, turintiems reikiamus skaitmeninius ir tarpasmeninius įgūdžius, padedančius vyresnio amžiaus suaugusiesiems orientuotis skaitmeninėje erdvėje.
Antrinę tikslinę grupę sudaro vyresnio amžiaus suaugusieji (65 metų ir vyresni), susiduriantys su tokiomis problemomis kaip skaitmeninė atskirtis, izoliacija arba ribota prieiga prie technologijų, kuriems GECKO teikiama parama bus labai naudinga.
Kitas svarbus projekto aspektas – bendruomenės įsitraukimo skatinimas, kai skaitmeniniai fasilitatoriai bendradarbiaus su vyresnio amžiaus suaugusiais, kurdami palaikančią mokymosi aplinką ir skatindami socialinę integraciją.
Siekiant užtikrinti, kad vyresnio amžiaus žmonės įgytų pagrindinių techninių įgūdžių, tokių kaip kompiuterių, planšetinių kompiuterių, išmaniųjų telefonų naudojimas ir naršymas internete, supažindinant juos su technologijų svarba mažinant socialinę izoliaciją ir gerinant gyvenimo kokybę planuojama spęsti tam tikrus uždavinius.
Siekiama nustatyti bendruomenės narius, tokius kaip jaunimas, anūkai ar savanoriai, kurie domisi technologijomis ir yra joms artimi, geba bendrauti ir mokyti vyresnio amžiaus žmones.
Ketinama sukurti struktūrizuotą mokymo programą, apimančią tiek techninius, tiek bendravimo ir tarpasmeninius įgūdžius, reikalingus norint efektyviai dirbti skaitmeniniu fasilitatoriumi.
Planuojama bendradarbiauti su šios srities ekspertais, tokiais kaip pedagogai, psichologai ar senėjimo specialistai, siekiant praturtinti mokymus tinkamais pedagoginiais ir psichologiniais metodais.
Kovo 17 d. įvyko pirmasis partnerių susitikimas Romoje. Susitikimo metu visi partneriai pasidalino kiekvienos šalies senjorų mokymų gerosiomis praktikomis, aptarė kokios temos yra aktualiausios ir kokius mokymo metodus planuojame pasirinkti projekto įgyvendinimui. Taip pat pateikti pasiūlymai kaip turi veikti projekto internetinis puslapis, kokia informacija kaupiama ir kokios funkcijos turėtų būti įgyvendintos. Pabaigoje aptarti numatomi darbai ir jų įgyvendinimo grafikai. Susitikimo atmosfera buvo labai darbinga ir geranoriška, todėl MČTAU komanda – Jurgita Rotomskienė ir Laima Tuleikienė grįžome tikėdamos sėkmingu darbų įgyvendinimu.
MČTAU dalyvauja įgyvendinant „Erasmus+“ programos finansuojamą projektą GECKO 2026-2027 m. Projekte dalyvauja penki partneriai iš keturių Europos Sąjungos šalių: „ARETÉS soc. Cooperative“ iš Italijos, „Associazione Nazionale Tutte le Età Attive per la Solidarietà“ (ANTEAS) iš Italijos, „DATEY Eyrich GmbH“ iš Vokietijos, „Fundacja autokreacja“ iš Lenkijos ir MČTAU iš Lietuvos.
Laima Tuleikienė

ANTEAS nuotraukos



