Įveiktos stresinės situacijos padeda mums tapti stipresniais
Paskutinį lapkričio ketvirtadienį Psichologijos fakulteto kvietimu Mirolanda Trakumaitė, aukščiausios kategorijos psichologė-psichoterapeutė, skaitė jau antrą paskaitą psichologinio atsparumo tema. Sprendžiant pagal tai, kad abi paskaitos vyko sausakimšoje A6 auditorijoje, klausimai - kas tai yra psichologinis atsparumas, kokios galimybės ir kaip galima būtų jį stiprinti, aktualūs daugeliui ne tik Psichologijos fakulteto klausytojų. Juk su stresinėmis situacijomis, vienokiomis ar kitokiomis, susiduriame kasdien kiekvienas…
Kas tai yra psichologinis atsparumas? Anot lektorės, tai visuma gebėjimų pasipriešinti stresui ir išeiti su mažiausiais nuostoliais. Tai gebėjimai net ir nepalankiomis aplinkybėmis išlaikyti sveiką ir kompetentingą asmenybę; išvengti, sumažinti ar nugalėti žalojantį įvykių poveikį; pasipriešinti neigiamam aplinkos poveikiui; pakankamai greitai „atsistatyti“. Atsparumas – tai atsivėrimas mokymuisi ir asmenybės augimui, galėjimas prisiimti riziką ir jos pasekmes. Ir žiūrėti į save su atjauta… Psichologinį atsparumą lektorė palygino su imunitetu. Įveiktos stresinės situacijos padeda mums tapti stipresniais… O žinios apie tai, iš ko atsparumas susideda, reikalingos tam, kad galėtume jį stiprinti.
Sužinojome, kad psichologinis atsparumas susideda iš fizinio, emocinio, protinio ir dvasinio atsparumų. Kiekvienas jų buvo detaliai išnagrinėtas aktyviai dalyvaujant auditorijai ir remiantis gyvenimiškais pavyzdžiais. Ypač daug dėmesio buvo skirta emociniam atsparumui, nes emocijų raiška labiausiai matoma bet kurioje stresinėje situacijoje.
Paskaitą lektorė M. Trakumaitė užbaigė patarimais, į ką būtina atkreipti dėmesį norint stiprinti savo silpnąsias vienokio ar kitokio atsparumo vietas:
Kontroliuokite tai, ką galite kontroliuoti;
Valdykite savo mintis;
Mokykitės atidėti savo nerimavimą;
Laikykitės kasdienių rutinų;
Priimkite ir atjauskite save.
Tikrai yra ką apie save pamąstyti ir bandyti keistis, kad gyventi būtų lengviau…
Danguolė Švegždienė
Psichologijos fakulteto nuotraukos