
Jūs kviečia ir laukia Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas!
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) Sveikos gyvensenos fakulteto vykdomas projektas „Sveikos gyvensenos ugdymas ir mokymai apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnius ir savikontrolės principus“ yra tęstinis Vilniaus miesto bendruomenės darbas. Įgyvendinant projektą vyksta sveikatinimo renginiai, kuriuos gausiai ir noriai lanko senjorai, siekdami sustiprinti sveikatą, ugdyti fizinį aktyvumą bei siekti naujų įgūdžių ir įpročių.
Visų bendras rūpestis didina senjorų užimtumą ir skatina gyventi laikantis sveikos gyvensenos įpročių. Toks rūpinimasis savo ir greta esančių žmonių gerbūviu padeda sukurti socialinę ir dvasinę žmogaus ar visuomenės gerovę.
Sveikos gyvensenos fakulteto tikslas yra skelbti tarp bendruomenės žmonių aktyvaus ir sveiko senėjimo idėją. Svarbiausios užimtumo kryptys nukreiptos į kasdienį senolių gyvenimą – tai sveikos gyvensenos įgūdžių ir įpročių ugdymas, mokymai apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnius ir savikontrolės principus.
Siekiant didinti senjorų informuotumą ir skleisti žinias apie lėtinių neinfekcinių ligų prevenciją bei savikontrolės metodus, kartą per savaitę organizuojami teoriniai – praktiniai seminarai, kurių metu gilinamasi ne tik į teorinį supratimą, bet ir diskutuojama tarp dalyvių ir lektorių įvairiomis kiekvienam rūpimomis temomis – tai lėtinės ligos (širdies ir kraujagyslių ligos, onkologiniai susirgimai, jų skirtumai), piktybiniai ir gerybiniai navikai, fizinio aktyvumo svarba ir sąsaja su lėtinėmis ligomis. Ypač daug dėmesio tarp senolių sulaukia pokalbiai apie osteoporozę, insultą, infarktą, lėtinės plaučių ligas ir kt. Vykdant švietėjišką veiklą, tobulinamos sveikos gyvensenos teorinės ir praktinės žinios, sveikos mitybos pagrindai, susipažįstama su užkrečiamųjų ir lėtinių ligų rizika, skatinama individuali iniciatyva išaiškinant užkrečiamąsias ir lėtines neinfekcines ligas.
Siekiant lavinti ir stiprinti klausytojų sveikos gyvensenos bei fizinio aktyvumo gebėjimus ir kasdienius įpročius, penkis kartus per savaitę organizuojami skirtingi fizinio aktyvumo užsiėmimai. Didelio dėmesio sulaukia sportinių šokių pagrindai, jėgos treniruotės, raumenų tempimo ir lankstumo, kvėpavimo ir judesio terapija, sveikatingumo mankšta, jogos užsiėmimai ir kiti. Kiekvieną savaitės dieną vyksta skirtingi fiziniai užsiėmimai.
Visiškai neatsitiktinai fakulteto veikla paremta fiziniu aktyvumu, kuris padeda kontroliuoti svorį; palaiko gerą sveikatos būklę ir padeda kovoti su ligomis. Fizinė veikla gerina emocinę būklę; judėjimas suteikia energijos. Todėl visi, lankantieji treniruotes, geriau miega, jų nekankina bloga nuotaika ar nusivylimas esama padėtimi, pagerėja intymus gyvenimas, Juk judėjimas gali tapti puikiu laiko leidimo būdu, o svarbiausia – būdami fiziškai stipresni ir aktyvesni, išmoksite negriūti. Deja, griuvimai yra labai dažna vyresnių žmonių negalios ir mirties priežastis. Kritimų pasekmės stipriai sutrikdo žmonių sveikatą, didina jų socialinę izoliaciją ir pablogina gyvenimo kokybę.
Sveikos gyvensenos fakulteto senjorai jau keletą metų Vingio parke žaidžia vieną mėgstamiausių ir judriausių lauko žaidimų – diskgolfą. Užsiėmimai vyksta bet kokiu oru: ar lyja, ar sninga aktyvūs diskgolfo mėgėjai tris kartus per savaitę nuoširdžiai svaido diskus ir mėgaujasi aktyviu buvimu gamtoje.
Vienas didesnių fakulteto lankytojų susibūrimų yra senjorų fizinės sveikatos vertinimo forumai. Vienas jų – „Mokykimės negriūti“, kitas – „Pasitikrink savo fizini pajėgumą“, kurie organizuojami du kartus per metus. Tai jau tradiciniai pavasario ir rudens renginiai, kuriuose dalyvauja stipri medikų, dietologų, studentų – būsimų kineziterapeutų – komanda, atliekanti žmonėms taip reikalingą sveikatos patikrą.
Kasmet tradiciškai organizuojamos Pasaulinės sveikatos dienos paminėjimai.
Nuoširdi, abipusiai naudinga, partnerystė vyksta tarp Vilniaus kolegijos studentų ir fakulteto senolių. Bendromis abiejų institucijų pastangomis organizuojami teoriniai – praktiniai seminarai, diskusijos, konferencijos aktualiais sveikos gyvensenos, subalansuotos mitybos klausimais.
Neseniai „Facebook“ grupei „MČTAU Sveikata“ sukako penkeri metai, smalsumo ir žingeidumo vartai visiems atviri, nes prisijungusių prie bendruomenės yra ne tik iš įvairių Lietuvos trečiojo amžiaus universitetų, bet ir iš užsienio valstybių. Aktyvūs senjorai dalyvauja diskusijose, išbando, kas nauja, nematyta ir negirdėta.
Maloniai kviečiame visus vyresnio amžiaus žmones prisijungti prie mūsų didelės šeimos gyvenimo ir aktyviai dalyvauti ne tik fakulteto susibūrimuose. Universitete rasite tik jums malonių užsiėmimų. Mes ne tik rūpinamės savo ir draugų gerbūviu, bet ir linksmai švenčiame tradicines šventes – varome žiemą iš kiemo, „krikštijame fuksus“, sveikiname kolegas gimtadienio ar jubiliejaus proga. Ateikite pas mus! Susipažinsime ir tikrai būsime laimingesni bei sveikesni kartu!
Projektą finansuoja Vilniaus savivaldybė.
Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos