
Pavasarinis organizmo vertinimas
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) Sveikos gyvensenos fakultetas ir Vilniaus kolegija ne pirmą kartą pakvietė studentus į fizinės sveikatos vertinimo forumą „Pasitikrink savo fizinį pajėgumą“.
Daugiau nei 100 susirinkusių senjorų buvo atliekamas fizinės sveikatos vertinimas. Kineziterapijos studijų programos studentai konsultavo, kaip lavinti kūno pusiausvyrą, koordinaciją, lankstumą ir stabilumą. „Microlife“ specialistai matavo kraujo spaudimą ir teikė patarimų dėl lėtinių ligų prevencijos. Buvo kalbama apie sveikos gyvensenos ugdymą ir mokymus bei apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnius, savikontrolės principus.
Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto 40 kineziterapijos studijų programos studentų vertino forumo dalyvių fizinę kūno sveikatą ir atliko: segmentinę kūno masės analizę, kuri parodė kūno svorį, riebalinę kūno masę, taip pat kaulų ir raumenų masę.
Dalyviams buvo atliekamas fizinio pajėgumo testavimas, pusiausvyros ir koordinacijos testai, vertinamas kūno lankstumas bei stabilumas.
Forumo dalyviams buvo atliekamas rankos jėgos matavimas dinamometru (viršutinės kūno dalies raumenų jėgai įvertinti).
Visus forumo dalyvius sudomino Rombergo testas – tai klinikinis tyrimas, kuriuo galima nustatyti žmogaus pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimus, ypač stovimoje padėtyje. Jei yra koks nors neurologinis sutrikimas pacientams, gydytojai aptinka juos naudodami minėtą testą.
Medikai daugeliui susirinkusiųjų nustatė klausos lygį. Vertinimą atliko klausos protezavimo specialistė Julija Olechnovič. Buvo atliekama gryno tono audiometrija – tyrimo metu nustatomi žmogaus klausos slenksčiai. Pagal juos galima diagnozuoti, ar žmogus turi klausos sutrikimų, jeigu turi – kokio jis tipo ir laipsnio. Pagal gautus rezultatus galima rekomenduoti tolimesnius žingsnius dėl klausos gydymo ar reabilitacijos.
Prasidėjus teorinei forumo daliai, apie sveikos gyvensenos ugdymą ir apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnius ir savikontrolės principus pasakojo Vytautas Vaitkus – Sveikos gyvensenos fakulteto prodekanas.
Laima Janulienė – Kundali – jogos instruktorė – supažindino su dešimties žmogaus kūnų ir motyvacija gyventi sveikai. Pasak instruktorės, netinkamai pasirinkta judėjimo programa ir tempas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Didžiausias pavojus – dar didesnis organizmo gyvybinių resursų ir nervų sistemos nualinimas bei kraujospūdžio padidėjimas. Prieš pradedant judėti, labai svarbu atsižvelgti į organizmo pokyčius, su kuriais susiduria vyresnės moterys. Tuo metu silpsta hormonų sistema, dažna moteris išgyvena menopauzę, atsiranda nemiga, jaučiamas jėgų nebuvimas, padidėjęs jautrumas.
Apie gyvenimą be vaistų kalbėjo Aloyzas Janulis – Reiki meistras ir specialistas. Reiki – vienas iš alternatyvios medicinos gydymo būdų, skirtas fizinei ir psichinei žmogaus sveikatai palaikyti ir atkurti. Tai gydymo rankomis sistema, kilusi iš senovės Tibeto, vėliau paplitusi Egipte, Graikijoje, Indijoje, Kinijoje bei kt. Tai kanalas žmogaus viduje, kuris atveriamas iniciacijų metu, ir kuriuo teka gyvybinė Visatos energija. Reiki meistras, nukreipdamas energiją į kliento kūną, stimuliuoja jo vidinį savigydos potencialą ir paspartina pažeistų organų ar negalavimų gijimą, atstato sveikatai būtiną gyvybingumą, pusiausvyrą ir gerovę.
Tokie universiteto senjorų susitikimai su medikais, siekiant daugiau sužinoti ir įvertinti savo organizmo fizinę bei emocinę būklę, iš dalies susiję su informacijos stoka, ir svarbiausia dideliu noru pažinti savo kūną, įsijausti į kiekvieną mažiausią simptomą, kad būtų galima sustabdyti kylančias sveikatos problemas ir pajusti galimybę sveikai gyventi.
Renginį remia Nacionalinės TAU asociacijos projektas „Trečiojo amžiaus universitetas – aktyvaus senėjimo akademija“, finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos