
Pokyčiai neturi tapti kliūtimi
Penktadienį LR Seime surengtą konferenciją „Vyresnio amžiaus asmenų diskriminavimas: iššūkiai susiję su skaitmenizacija, prekių ir paslaugų įsigijimu“ inicijavo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoja dr. Birutė Vėsaitė. Į konferenciją užsiregistravo ir nemažas būrys MČTAU klausytojų. Taip pat atvyko ir iš Kauno, Raseinių, Birštono TAU atstovų. Be kitų pranešėjų konferencijoje kalbėjo ir MČTAU rektorė Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė.
Prieš konferenciją surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavo Seimo narė B. Veisaitė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovė Mintautė Jurkutė ir Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė dr. Z. Žebrauskienė.
„Įvairiose gyvenimo srityse diegiama skaitmenizacija tampa iššūkiu daliai vyresnio amžiaus žmonių, kurie negali pasinaudoti skaitmeninių procesų privalumais dėl reikalingų įgūdžių trūkumo todėl, kad negali naudotis skaitmeniniais įrankiais ar įpirkti įrenginių ir priemonių Lietuvoje. 65 m. ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų šalies gyventojų, o pagrindinių skaitmeninių įgūdžių turi tik 13 proc. jų,“ – pristatydama problemą kalbėjo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoja B. Vėsaitė.
Z. Žebrauskienė, kalbėdama apie MČTAU ir šalies TAU erdvėse sudaromas galimybes mokytis, atkreipė dėmesį, kad visos valstybės remiamos mokymosi visą gyvenimą programos yra skirtos žmonėms iki 65 metų. Sveikatos prevencinės programos taip pat skirtos dažniausiai iki 65 m. Nors dažnai kalbama apie sidabrinę ekonomiką, bet pamirštama, kad tos ekonomikos vartotojas taip pat yra ir senjoras. Visa tai atskiria vyresnius žmones, sumažina jų galimybes. Kalbėdama apie vyresniems tenkančius iššūkius, Z. Žebrauskienė priminė ir minėtą Optimizmo dieną, paragino patiems neleisti savęs diskriminuoti bei paragino politikus priimti Vyresnių žmonių įstatymą, kurio projektas jau guli Seime. „Mes esame socialinis kapitalas, mes su savo patirtimi ir išmintimi esame klijai, kurie suklijuoja demokratiją ir kuria valstybę“, – sakė rektorė. Po spaudos konferencijos Z. Žebrauskienė sulaukė žurnalistų dėmesio.
Daugiau Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė Z. Žebrauskienė kalbėjo vėliau vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo daug trečiojo amžiaus universitetų atstovų. Sveikinimo kalboje
Seimo pirmininko pavaduotoja Orinta Leiputė sakė, kad iššūkiai tenkantys vyresniems žmonėms nėra tik socialiniai, ekonominiai klausimai, tai ir visų atsakomybė. Pokyčiai neturi tapti kliūtimi.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovė M. Jurkutė pristatė kiekybinio ir kokybinio tyrimo „Vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninė atskirtis“ rezultatus, kurie parodė, kad dažniausiai dėl skaitmenizacijos vyresni žmonės turi sumokėti antkainį arba iš vis negauna paslaugų.
Z. Žebrauskienės pranešimas „Laimingas senjoras – laiminga ir stabili visuomenė“ sulaukė ne tik dėmesio, buvo nuolat minimas ir cituojamas.
Konferencija buvo surengta aptarti vyresnio amžiaus žmonių pasinaudojimo skaitmeninėmis paslaugomis problemas su politikos formuotojais, paslaugų teikėjais, kaip mažinti vyresnio amžiaus žmonių patiriamą skaitmeninės atskirties riziką, ir imtis priemonių mažinti vyresnių diskriminavimą. Ir pranešimuose, ir diskusijoje bandyta ieškoti atsakymų į konkrečias problemas. Nors nebuvo visų įstaigų, kuriose daugiausiai ir kyla problemų vyresniems žmonėms dėl diegiamos skaitmenizacijos, diskusijų dalyviai sutarė, kad žmogaus teisės negali būti pažeidžiamos asmenims senstant. Ir galima rasti alternatyvų.
Konferencijoje dalyvavę MČTAU klausytojai neslėpė džiaugsmo ne tik dėl rektorės Z. Žebrauskienės pranešimo aktualumo, teisingų pastebėjimų apie pačius aktualiausius egzistencijos ir mokymosi iššūkius bei valstybės požiūrį į amžėjantį žmogų. „Žavėjomės nuotaikingumu ir pozytivumu“, – socialiniuose tinkluose dalinosi įspūdžiais MČTAU garbės dekanė Teodora Dilkienė. O po jos įspūdžais pasipylė džiugūs komentarai su pasididžiavimu priklausant MČTAU bendruomenei.
MČTAU rektorė Z. Žebrauskienė po konferencijos sakė: „Džiugina, kad pirmą kartą apie vyresnių žmonių problemas kalbėtasi su tais, kurie tiesiogiai atsakingi už senjorų gyvenimo kokybę. Ir nors daugiausiai visi kalbėjo apie problemas ir konkrečių sprendimų nepasiūlyta, bet tai teikia vilties, kad „popierinės“ idėjos taps realiomis“.
Lilija Smalakienė
Vaizdo įrašų stopkadrai