Pramintais Europos parko takais: muziejuje po atviru dangumi
Būrys MČTAU studentų lankėsi prie Vilniaus esančiame Europos parke. Žalia gamta, įdomūs meno kūriniai miške, puikus oras – visa tai gerai nuteikė ir paliko malonių įspūdžių.
Nors Europos parko takais jau mynė ne vienas MČTAU senjoras, buvo ir besilankančių pirmą kartą. Buvo ką pamatyti visiems, nes ši meno oazė nuolat atsinaujina.
Kaip teigia šios įdomios vietos įkūrėjai, Europos parko muziejus – tai vieta, kur po atviru dangumi pristatomas šiuolaikinis viso pasaulio kūrėjų menas. Didžiuliame natūralaus miško, pievų, žalių kalvelių plote eksponuojama gerokai daugiau kaip 100 šiuolaikinio ir modernaus meno kūrinių. Kolekcija nuolat papildoma naujais darbais. Europos parko įkūrėjas ir kraštovaizdžio autorius yra skulptorius Gintaras Karosas.
MČTAU grupei apie Europos parką pasakojo jo žmona Lina Karosienė ir gidė Honorata.
Europos parko turtinga ekspozicija po atviru dangumi išdėstyta net 55 hektarų plote. Tad per vieną kartą vaikščiojant po jį buvo galima apžiūrėti tik dalį meno kūrinių, apie kuriuos pasakojo senjorus lydėjusi gidė Honorata. Kadangi tai buvo galimybė daugiau sužinoti apie skulptūras, ne tik trumpą informaciją, kuri skelbiama prie jų esančiuose lentelėse, meno kūriniai geriau atsiskleidė. Prie kiekvieno ekspozicijos objekto grupę privedusi gidė klausdavo ekskursantų, ką jie mato, kaip tai galėtų pavadinti. Improvizuotų atsakymų buvo įvairių, ir tai ekskursijai suteikė žaismingumo.
MČTAU grupė apžiūrėjo Europos parko įkūrėjo G. Karoso meno kūrinius „Europos parko simbolis“, „Jūsų patogumui“ ir „Europos centro monumentas“, Magdalenos Abakanowicz „Neatpažinto augimo erdvė“, Solo LeWitto „Dvigubo negatyvo piraminė“, Alešo Vesely „Šviesos rūmai“, Denniso Oppenheimo „Krėslas baseinas“ bei „Gerianti struktūra su inksto formos baseinu“, Evaldo Pauzos „Sėdinis policininkas“, Jono Barlow Hudsono „Debesų rankos“, Javiero Cruzo „Moteris žiūrinti į Mėnulį“ ir kitus meno objektus.
Po ekskursijos visi susirinko Europos parko kavinėje, kad galėtų išgerti kavos ir padiskutuoti apie tai, ką matė. Įžanginę kalbą sakė L. Karosienė. Po to senjorai uždavinėjo klausimus, į kuriuos gavo išsamius atsakymus. Nuomonių apie Europos parko ekspozicijos meno kūrinius buvo įvairių, bet dauguma sutiko, kad tai yra neįprastas muziejus gamtoje atviroje vietoje.
Ekskursijoje dalyvavo Politikos, teisės ir ekonomikos (PTE) bei Kultūros fakulteto lankytojai. Ši ir kitos ekskursijos rengiamos pagal Vilniaus savivaldybės finansuojamą projektą „Vamzdis, politika ir senjorai“, projekto vadovas – PTE fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas.
Rasa Pakalkienė
Autorės nuotraukos