Projekte „Vamzdis, politika ir senjorai“ dalyvauja ir šakiečiai
Vilniaus MČTAU organizuojamas projektas „Vamzdis, politika ir senjorai“ kelia užduotį ne tik supažindinti senjorus ir mokinius su postmoderniuoju menu, bet ir tiesia ryšius su periferija – pakvietė projekte dalyvauti šakiečius. Projekto tikslas – sukelti diskusijas tarp senjorų ir jaunimo apie šiuolaikinio meno koncepciją, padėti visiems orientuotis postmodernioje visuomenėje.
Skaisčią gegužės 17 dieną grupė Šakių TAU studentų iš visų fakultetų, mokytojų ir mokinių išvyko į Vilnių. Iš pradžių apsilankė Europos centro muziejuje – Europos parke, kuris kviečia atsigauti dvasia, semtis įkvėpimo, džiaugtis gamta ir moderniu meno. Įkurtas 1991 metais, Europos parkas nuolat atsinaujina kaip ir pati gamta. Dabar jis toks išsiplėtęs, kad būtinai reikia gidės. Jauna, bet labai gerai parko istoriją bei konceptualųjį meną išmananti gidė lydėjo šakiečius, rodė skulptūras, aiškino jų reikšmę. Su malonumu apėję parką, pasijuokę, suklusę, išsiaiškinę, palaipioję, pašokinėję meno kūrinio viduje, visi linksmai dalijosi įspūdžiais ir išvyko į Vilnių.
Čia jau reikėjo surasti tris skulptūras, atsiradusias Neries krantinėje 2009 metais. Tai Roberto Antinio „Puskalnis“, Mindaugo Navako „Dviaukštis“ ir Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka“. Apžiūrėjus, išsiaiškinus skulptūros simboliką ir koncepciją, postmodernusis menas pasirodė visai įdomus, kviečiantis pamąstyti apie visuomenės problemas, istoriją, ekologiją. Štai „Puskalnis“ kalba apie kalnus, kelių padalinamus per pusę, „Dviaukštis“ skirtas į sovietinę Lietuvą grįžusiems lietuvių emigrantams, kurių dauguma vėliau buvo ištremti į Sibirą. Daug diskusijų sukėlusi „Krantinės arka“ („Vamzdis“) pasirodė visai įdomi, atkartojanti Gedimino kalno liniją, tarsi skirianti erdvę ir laiką. Ši skandalingoji skulptūra šiek tiek panaši į Paryžiaus Eifelį, taip pat sukėlusį daug diskusijų XIX a.
Susipažinę su postmodernizmo kūriniais, puošiančiais miestą, šakiečiai pasuko į senamiestį, kad pasigėrėtų žydinčiu klasikiniu Vilniumi, palygintų, aplankytų širdžiai mielas vietas. Grįždami namo visi diskutavo apie smagiai praleistą dieną ir naują žvilgsnį į Vilnių, apie naujas vietas, aptarinėjo konceptualųjį meną, kurio pagrindas pats kūrybinis sumanymas, projektas, idėja, o ne forma ar medžiaga.
Visi keliautojai, dabar jau konceptualaus meno žinovai, yra dėkingi MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanui Vitaliui Skaržinskui, parašiusiam labai įdomų projektą ir pakvietusiam jame dalyvauti ir šakiečius.
Šakių TAU ir MČTAU informacija
Šakių TAU nuotraukos