Šiuolaikinio meno abėcėlė ir senjorams, ir jaunimui
MČTAU surengta Politikos, teisės ir ekonomikos bei Kultūros fakulteto konferencija „Konceptualizmas – intelektualinis procesas, kuriame dalyvauja ir žiūrovas“. Per renginį buvo skaityta paskaita, koncertuota, žaistas protmūšis, bendrauta.
Į susirinkusiuosius kreipėsi Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas. Jis yra projekto „Vamzdis, politika ir senjorai“ projekto, kurio rėmuose surengta ši konferencija, vadovas. Anot V. Skaržinsko, be kita ko, projektas suteikė galimybę šiuolaikinį meną pamatyti ir apie jį kalbėtis skirtingoms kartoms – nuo senjorų iki jaunimo.
MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė teigė: „Paklausiau vieną, kitą projekto paskaitą apie šiuolaikinį meną ir pradėjau žiūrėti į jį visiškai kitaip, man tas „Vamzdis“ (skulptūra „Krantinės arka“ – red.) pasidarė gražus.“ Rektorė linkėjo visiems būti tolerantiškiems, džiaugėsi, kad į projekto renginius buvo įtraukti ne tik senjorai, bet ir moksleiviai.
Menotyrininkė Agnė Taliūtė susirinkusiesiems skaitė paskaitą „ŠMC ABC“. Ji kalbėjo apie tai, kas yra šiuolaikinis menas. Praktiškai dėstė tokio meno abėcėlę.
Menotyrininkė išvardijo dažnai užduodamus klausimus. Ar tai tikrai menas (juk tai tik vamzdis)? Kodėl jis toks brangus (juk menininkas jo net nekūrė)? Ką autorius norėjo tuo pasakyti (nieko nesuprantu)? Ar tikrai to negalėtų sukurti kiekvienas (taip galėtų net ir mano vaikas)? Ar šiuolaikinis menas skirtas tik elitui (jis per daug intelektualus ir visai neprieinamas)? Ar čia pokštas (šiuolaikinis menas tyčiojasi ir manęs ir iš paties meno)?
A. Taliūtė paaiškino, kad šiuolaikinis menas – tai menas, kuriamas dabar gyvenančių menininkų, tai menas nuo XX amžiaus aštunto ir devinto dešimtmečio.
Menas – tai idėja. Menas yra susitarimo reikalas, o menininku tapti galima sukuriant meno kūrinį arba kokį nors daiktą paskelbiant menu ir sulaukiant meno institucijų – muziejų, menotyrininkų, kuratorių – pritarimo. Tokie lektorės teiginiai sulaukė įvairios auditorijos reakcijos. Į klausimą, ar reikia visuomenės pritarimo, menotyrininkė su šypsena atsakė: „Ne.“
Šiuolaikinis menas gali būti ir gyvenimo atspindys, ir provokacija. Jis yra labai įvairus: tai performansas, kūno menas, videomenas, instaliacijos, socialinis, politinis, gatvės menas ir taip toliau. Galiausiai šiuolaikinis menas visada lieka kaip klausimas, tad jo ženklas yra klaustukas. „Menas yra atverties ir paslapties žaismas“, – teigė lektorė.
Paskaitos klausytojai menotyrininkei turėjo nemažai klausimų, į kuriuos ji atsakinėjo, auditorijoje buvo ir noro plačiau diskutuoti bei pasakyti savo požiūrį.
Konferencijoje dalyvavo ne tik vilniečiai, bet ir Šakių TAU senjorai bei „Žiburio“ gimnazijos auklėtiniai.
Šakių TAU Kalbų fakulteto dekanė Danutė Aniulienė dėkojo projekto vadovui V. Skaržinskui, kuris pakvietė dalyvauti šakiečius ir puikiai sudėliojo projekto dėlionę. Šakių senjorai, mokytojai ir gimnazistai turėjo galimybę kelis kartus atvykti į Vilnių susipažinti su atvirose erdvėse eksponuojamais šiuolaikinio meno kūriniais, taip pat dalyvauti baigiamojoje projekto konferencijoje. „Kelionės į Vilnių metu jaunimas su senjorais rado bendrą kalbą, prisijuokė, prisišnekėjo, tradicinį ir modernųjį Vilnių lygino“, – apie bendravimą tarp kartų projekto įgyvendinimo metu sakė D. Aniulienė.
O Šakių „Žiburio“ gimnazijos moksleivė Gabrielė Skirgailaitė teigė, kad gimnazistai buvo labai patenkinti, jog buvo įtraukti į projektą. „Mums patiko galimybė pažvelgti į kitokį Vilnių – šiuolaikišką, savitą, modernų“, – sakė Gabrielė. Gimnazistė teigė, kad buvo įdomu ir klausytis, ir diskutuoti kartu su vyresne karta apie šiuolaikinį meną.
Daug gerų emocijų sukėlė ir per konferenciją MČTAU ansamblio „Romantikai“ atliekamos dainos apie Vilnių. Pritardama auditorija arba taip pat dainavo, arba plojo.
Galiausiai buvo surengtas protmūšis. Varžėsi keturios komandos: dvi vilniečių – „Provokacija“ ir „Visaip gerai“ ir dvi šakiečių – „Žiburiai“ ir „Šakiniai“. Po trijų turų, per kuriuos teko atsakinėti į klausimus apie meną, paaiškėjo, kad protmūšį laimėjo komanda „Provokacija“. Tačiau apdovanojimus gavo visos protmūšyje dalyvavusios komandos.
Renginys, kurį vedė Kultūros fakulteto dekanė Violeta Skaržinskienė, baigėsi bendraujant prie kavos. Buvo kalbama apie senjorus, bendravimą tarp kartų, mokymąsi visą gyvenimą, meną ir net dirbtinį intelektą.
Konferencija „Konceptualizmas – intelektualinis procesas, kuriame dalyvauja ir žiūrovas“ – tai Vilniaus savivaldybės finansuoto projekto „Vamzdis, politika ir senjorai“ baigiamasis renginys.
Rasa Pakalkienė
Autorės nuotraukos