Sugrįžta sveikos pelkės
MČTAU Sveikos gyvensenos fakultetas organizavo paskutinę šiemet paskaitą – diskusiją „Sveikos pelkės ir klimato kaita“. Buvo kalbama apie tai, koks svarbus elementas žmogaus gyvenime yra pelkės.
Paskaitoje dalyvavo Jonavos trečiojo amžiaus universiteto studentai. Viktorija Montviliene pristatė svečius, papasakojo apie Sveikos gyvensenos fakulteto veiklą, apie kasdien organizuojamas mankštas, paaiškino, kodėl būtina lankyti treniruoklių salę ir kokią reikšmę turi fizinis krūvis raumenims, sąnariams bei kaulams.
Paskaitos pranešėja botanikė dr. Jūratė Sendžikaitė, Vilniaus kolegijos dėstytoja, Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo ekologinio atkūrimo ir gamtos apsaugos ekspertė, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto lektorė išdėstė klimato kaitos poveikį planetai. Proceso akivaizdūs įrodymai – tai tirpstantys ledynai ir nykstančios gamtinės buveinės. Todėl stipriai keičiasi gyvūnų elgsena, ūkininkavimo tradicijos.
Kalbėjusioji pažymėjo, kad mažėja vandenynų ledo plotai, tirpsta ledo paviršius. Prognozuojamas vandens lygio kilimas pasaulyje. Kasmet vandenynų lygis pakyla trimis milimetrais, todėl gresia žemumų užliejimas. Dr. J. Sendžikaitė pavyzdžiais įrodė, kad dėl šylančio klimato nyksta baltieji lokiai, ruoniai ir kiti gyvūnai.
Taip pat lektorė papasakojo apie pelkes, kad tai yra svarbus elementas žmogaus gyvenime. Per XX amžių iš 1,5 tūkst. didesnių kaip 50 hektarų pelkių Lietuvoje liko tik 800. Keletą dešimtmečių drastiškai kenkdamas gamtai, žmogus nė nesusimąstė, kokios pasekmės laukia tikrųjų jos gyventojų – augalų, gyvūnų ir net žmonių. Kasant durpes buvo sunaikintos ypatingos gamtinės ekosistemos, ties išnykimo riba atsidūrė ar išnyko kai kurios augalų ir gyvūnų rūšys. Pelkės yra retų pelkinių augalų, gyvūnų, grybų ir mikroorganizmų buveinė. Jos formuoja vietovės mikroklimatą – didina oro drėgnumą, sušvelnina temperatūros svyravimus. Sukaupdamos kritulių vandenis pelkės saugo apylinkes nuo staigių potvynių ir sausrų. Pelkės reguliuoja šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ypač anglies dioksido, balansą ir švelnina Žemės klimatą.
Dabar pelkėse atkuriamas vandens pritekėjimas, taip pat kertami nebūdingi pelkėms medžiai ir krūmai. Mat, dėl pasikeitusio ūkininkavimo būdo – nebeganomų gyvulių – pelkės apauga juodalksniais, lazdynais, karklais, nendrėmis ir kita aukštaūge augalija.
Botanikė atkreipė dėmesį, kodėl žmogus kenčia dėl šylančio klimato? Kodėl vargina karštis, alerginės reakcijos, abejingumas aplinkai. Pateikė daugybę pasiūlymų, kaip pagerinti oro kokybę miestų zonose.
Renginio metu pristatytos „Pelkininkystės produktų“ ir „Durpių pakaitalų“ kilnojamosios parodos (projektas „Pelkių atkūrimo skatinimas darant poveikį teisėkūrai, didinant visuomenės sąmoningumą ir įtrauktį, siekiant šalies ŠESD emisijų sumažinimo. Pelkės klimatui!“).
Po įdomios ir naudingos paskaitos kasmet tradiciškai koncertavo ukrainiečių ir Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos moksleiviai. Šiemet jie tapo „nykštukais“ ir pasveikino senjorus Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga linkėdami nesirgti ir būti geros nuotaikos.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos