Tarptautiniame fizinės ir reabilitacinės medicinos kongrese dalyvavo ir MČTAU atstovės
Rugsėjo viduryje Palangoje vyko Baltijos ir Šiaurės šalių fizinės ir reabilitacinės medicinos forumas. Į trijų dienų renginį susirinko apie 200 žmonių iš 15 šalių. Šio susitikimo organizatoriai – Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų mokslinė draugija, Klaipėdos universitetas ir Klaipėdos universitetinė ligoninė.
Kongrese sveikinimo kalbą pasakė Arturas Razbadauskas – Klaipėdos universiteto rektorius, Juozas Olekas – buvęs sveikatos apsaugos ministras, Alvydas Juocevičius – Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų mokslinės draugijos prezidentas.
Vėliau kalbėjo ir eilę problemų gvildeno Italijos, Turkijos, Graikijos ir kitų šalių atstovai. Renginio dalyviai diskutavo apie švietimą, etines dilemas fizinės ir reabilitacinės medicinos srityje, sprendimų priėmimą fizinės ir reabilitacinės medicinos srityje, įrodymais pagrįstą naujausią informaciją apie vaikų reabilitaciją, dirbtinį intelektą reabilitacijos medicinoje bei kt.
Įkūrus Baltijos ir Šiaurės jūros šalių fizinės ir reabilitacinės medicinos forumą, daugiau nei 50 metų vadinamąja geležine uždanga atskirtose regiono šalyse svarbiausias veiklos tikslas buvo keitimasis žiniomis ir patirtimi, todėl buvo sukurtas specialus konferencijų profilis. Be to, buvo rengiami edukaciniai kursai, o kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Ukrainoje, buvo remiama plėtra keliomis veiklomis.
Dėl apribojimų susitikti per COVID pandemiją, o gal ir dėl progresuojančio reabilitacijos paslaugų derinimo veikla šiek tiek sumažėjo. Tačiau 2022 m. birželio mėn. buvo surengta labai sėkminga konferencija Tartu (Estija) mieste.
Rusijos kariuomenės įsiveržimas į Ukrainos teritoriją smarkiai pakeitė politinę pusiausvyrą ir gyvenimo situaciją. Karinė veikla sukelia daug sunkių fizinių sužalojimų ir psichinių traumų tiek kariškiams, tiek civiliams gyventojams. Sunaikinama infrastruktūra, neišskiriant ligoninių ir medicinos centrų. Be to, daugeliu aspektų nutrūko stiprėjantis reabilitacijos specialistų bendravimas ir bendradarbiavimas visose regionuose esančiose šalyse.
Tai tik kelios priežastys, dėl kurių pirminė Baltijos ir Šiaurės jūros regiono fizinės ir reabilitacinės medicinos forumo idėja atrodo kaip niekada svarbi, o bendradarbiavimas visoje Europoje yra vienas svarbiausių atsakų į naują politinę situaciją.
Renginio metu dalyviai atidžiai klausėsi visų žodinių pranešimų, dalyvavo diskusijose, domėjosi stendiniais pranešimais bei naujausia medicinine įranga, kaip atstatyti žmones po paralyžių, traumų, kaip juos vėl išmokyti vaikščioti ir t. t.
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetui (MČTAU) atstovavo Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė Viktorija Montvilienė ir Psichologijos fakulteto dekanė Danguolė Kasperavičienė. Specialistės, demonstruodamos skaidres, skaitė pranešimą „Fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimas Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitete”.
Pranešėjos išsamiai pristatė sveikos gyvensenos sampratą bei svarbiausius sveikos gyvensenos principus. Taip pat aiškino, kas tai yra psichinė, emocinė ir fizinė sveikata. Pažymėjo, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių gyvensenos veiksnių, stiprinančių fizinį pajėgumą, sveikatą ir didinančių gyvenimo įvairovę. Kalbėjo apie fizinio aktyvumo svarbą, griuvimų prevenciją bei raumenų jėgos ir pusiausvyros pratimų efektyvumą.
Griuvimai yra viena iš aktualiausių senyvo amžiaus žmonių problemų, nes jų pasekmės stipriai sutrikdo žmonių sveikatą, didina jų socialinę izoliaciją ir pablogina gyvenimo kokybę. Pasaulyje daugėjant senyvo amžiaus gyventojų ir ilgėjant gyvenimo trukmei, labai svarbu kuo ilgiau išlaikyti žmonių fizinį aktyvumą, savarankiškumą ir sveikatą kasdienėje veikloje.
Po įtempto darbo kongrese buvo priimti aktualūs ir naudingi sprendimai bei pasirašyti dokumentai dėl tolesnės veiklos bei pasirengimo kitam kongresui Izraelyje.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė, Danguolė Kasperavičienė, Psichologijos fakulteto dekanė
Organizatorių nuotraukos