
Ajurvedos pamokos
Sveikos gyvensenos fakulteto studentai klausėsi paskaitos – diskusijos „Sveikatinantys dienos ritualai pagal Ajurvedą". Paskaitą skaitė gydytoja anesteziologė reanimatologė Asta Keturkienė, kuri yra Ajurvedos akademijos lektorė.
Pranešėja papasakojo ir apibūdino penkias pažintines jusles (Indrija) – regą, klausą, skonį, lytėjimą ir uoslę bei penkias veikliąsias jusles (Karmaindrija), tai:
– davimas (2 rankos);
– ėjimas (2 kojos);
– kalba (balso stygos);
– šalinimas (anus, šlapimo pūslė, prakaito liaukos);
– kūrimas (genitalijos).
Gydytoja akcentavo labai svarbius dienos ritualus: rytinį vandens gėrimą. Ji patarė rytais gerti 1-2 puodelius šilto vandens, Taip pat patarė atkreipti dėmesį į akių plovimą trifalos tirpalu arba šaltu vandeniu, nosies ir ausų landų priežiūrą įlašinant aliejaus (labai svarbu nepažeisti ausies būgnelio). Pranešėja patarė klausytojams stebėti liežuvį ir jo pokyčius. Labai dažnai liežuvis būna su apnašomis, todėl, siekiant sumažinti toksinų kiekį organizme, rytais liežuvį reikia valyti nuo apnašų (susikaupusių toksinų). Gydytoja informavo, kad nepatartina tai daryti dantų šepetėliu, nes toksinai dar labiau prasiskverbia į organizmą. Geriausiai tinka specialūs metaliniai lankeliai. Ypač svarbu ne tik į dienos ritualą įtraukti minėtas veiklas, bet labai rūpintis ir bendra burnos higiena. Tikslinga kasdien apie 4 min. burną intensyviai skalauti gurkšniu aliejaus, bet paskui būtina aliejų išspjauti.
Lektorė taip pat patarė rūpintis ir savo odos priežiūra. Ji pasakojo apie odos sluoksnius (raginį sluoksnį, epidermį, tikrąją odą), poodį ir rekomendavo naudoti kūno aliejų (tinka įvairūs aliejai), nes odą būtina drėkinti ir maitinti. Pasak Abu Ali Ibn Sina (Avicenos) – gyvenimo kokybė priklauso nuo riebalinio audinio kokybės.
Sveikatinantys dienos ritualai pagal Ajurvedą – tai pranajama, mankšta/joga, meditacija, malda.
Ajurveda rekomenduoja civilizuoto žmogaus elgesio taisykles: dharmą, drabužius, keliones, veiklą, maistą, pasninką, miegą ir poilsį. Tačiau patartina vengti: prievartos, vagystės, neteisėtų seksualinių santykių, grubios kalbos, melo, apkalbų, barnių, pavydo, ateizmo, nepagarbos kitoms religijoms, mokytojams.
Gydytoja džiaugėsi klausytojų gausa ir atsakė į rūpimus klausimus bei palinkėjo visiems laimės.
Padėkojome už įdomią paskaitą ir naudingus patarimus.
Nijolė Bielinienė, Sveikos gyvensenos fakulteto prodekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos