Bendraminčių draugystė: MČTAU literatai Tremtinių namuose
„Džiaugiamės, kad tarp MČTAU Literatūros fakulteto (LF) lankytojų ir Tremtinių namų gyventojų užsimezgė nuoširdus bendravimas, kuris prasidėjo praeitais metais“, - teigia Kristina Sadauskienė iš LF.
K. Sadauskienė pasakoja, kad šiemet MČTAU literatų laukė dar gausesnis jų būrys, pasiruošęs kartu praleisti literatūrinę popietę, kuriai vadovavo socialinė darbuotoja Vilma. Dar kelios merginos rūpinosi vežimėliuose sėdinčiais.
„Malonu buvo matyti, kad tokios jaunos darbuotojos taip rūpestingai ir nuoširdžiai atlieka savo pareigas. Kad Tremtinių namuose labai rūpestingos, supratingos socialinės darbuotojos buvau girdėjusi iš ilgą laiką čia gyvenusios Janinos Kuodzevičiūtės-Markevičienės, Sibiro barako mano kaimynės, kurios, deja, nebespėjau aplankyti. Prieš tris dienas ji iškeliavo Amžinojo poilsio… Pagerbėme tylos minute. Vadovė Vilma perskaitė jos eiles, atspausdintas tituliniame lape fotoalbume, skirtame Tremtinių namų 25-mečiui“, – prisimena K. Sadauskienė.
Pasak MČTAU LF atstovės, Tremtinių namų gyventoja eilėmis pradėjo mūsų bendrą literatūrinę popietę. Tremtinių namų direktorius Artūras Melianas paaiškino, kaip galima į juos patekti, atsakė į mūsų klausimus, papasakojo apie Tremtinių namų istoriją. Pasirodo, sovietmečiu šioje vietoje buvo numatyta statyti elektrinę, prie upės dar yra seni poliai.
„Mūsų sueigoje dalyvavo ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos pirmininkas Pranas Ulozas, bendrijos valdybos narė, buvusi ilgametė Tremtinių namų socialinė darbuotoja Onutė Ulozienė, – vardija ji.
K. Sadauskienė tęsia, kad su iš MČTAU atvykusiais svečiais bendravo guvi, simpatiška, mielai besišypsanti Jadvyga Jakeliūnienė, vasario mėnesį atšventusi 100-ąjį gimtadienį! Ji gražiai dainavo kartu su visa bendruomene. O dainų buvo daug – apie tremtį, partizanus, už Lietuvos garbę žuvusius Darių ir Girėną, sutartinai skambėjo mylimos dainos apie brangiąją Lietuvą.
LF dekanas Jonas Kirtiklis jautriai ir išraiškingai paskaitė eiles iš šio fakulteto lankytojos Elenos Jucienės knygos „Vėjas vyšniose supas“, Edvardos Gesevičienės, Vigilijos Adomavičienės eiles iš Literatūros fakulteto rinkinio „Minčių keliais“, savo sukurtus aforizmus ir apie romantinių jausmų prabudimą iš minirašinių ciklo „Sibiro klasiokai-5‘‘. Literatūros fakulteto klausytoja Nijolė Menčinskienė perskaitė Bronislavos Nainienės eilių. Globos namų gyventoja Milda Andrijauskienė užvesdavo ne tik dainas, bet ir perskaitė A. Baltakio eilėraštį „Ar daug žmogui reikia“.
Literatūros fakulteto lankytoja, filologijos mokslų daktarė gerb. Dalia Judita Sadzevičiūtė-Vabalienė Tremtinių namų bendruomenei padovanojo savo knygą „Istorija ir atmintis“, kuri skirta tėvo atminimui. 1941 metais Lietuvos kariuomenės leitenantą Juozą Sadzevičių ir septynis jo bendražygius, Lietuvių aktyvistų fronto organizatorius, išvežė ir sušaudė Gorkio kalėjime. Jonas Kirtiklis padovanojo Literatūros fakulteto rinkinį.
„Kad esame laukiami svečiai bylojo gražiai padengtas stalas, (o ir patys atvykome su vaišėmis) ir gausiai besirenkantys namų gyventojai – kas su lazdele, kas su vežimėliu, lydimi rūpestingų jaunų darbuotojų. Popietę pradėjo Globos namų direktorius, kuris papasakojo apie naujausias permainas namuose, atsakė į mums rūpimus klausimus. O prie arbatėlės ir kavos prasidėjo gyvas šeimininkų ir svečių bendravimas. Bendravome su šalia sėdinčiais kaimynais, klausėmės jų prisiminimų, bet svarbiausia, prasidėjo tarsi apsikeitimas kūrybiniais gebėjimais: savo kūrybos eiles ir prozą skaitė mūsų fakulteto senjorai ir žilagalviai šeimininkai. Po kiekvieno skaitinio liejosi senos, žinomos dainos apie tėvynę, partizanus, tremtį“, – apie renginį įspūdžiais dalinosi LF atstovė Dalia Judita Vabalienė.
„Tikiuosi, kad Literatūros fakultetas neapleis taip mūsų laukiančių Tremtinių namų gyventojų ir nors kartą metuose juos aplankys“, – viliasi K. Sadauskienė iš MČTAU LF.
Literatūros fakulteto informacija
Kristinos Sadauskienės nuotraukos