Emocinė pagalba telefonu
„Sidabrinė linija“ - tai nemokami draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba telefonu vyresnio amžiaus žmonėms. Visiems vyresniems žmonėms siūloma galimybė turėti telefoninį draugą, su kuriuo galima reguliariai kalbėtis įvairiausiomis temomis, aptarti aktualijas ar tiesiog pasišnekučiuoti.
Ypač rekomenduojame susidomėti tuos, kurie jaučiasi vieniši, niekam nereikalingi, gyvena nutolusiose ir sunkiau pasiekiamose vietovėse, išgyvena netektis, sunkiai serga, neturi su kuo nuoširdžiai ir atvirai pasikalbėti ar tiesiog pasidalinti dienos džiaugsmais arba rūpesčiais. Įrodyta, kad pokalbių nauda būna abipusė.
MČTAU vykusiame susitikime pirmiausia buvo išklausyti rektorės Zitos Žebrauskienės, Psichologijos fakulteto dekanės Danguolės Kasperavičienė ir Sveikos gyvensenos fakulteto dekanės Viktorijos Montvilienė sveikinimai susirinkusiems studentams ir svečiams. Taip pat pristatytas „Sidabrinės linijos“ atstovybės vadovas Vytautas Jasiulevičius, kuris pasižadėjo aktyviai organizuoti veiklą universitete. Atstovė Ieva Čerbulėnienė papasakojo apie fondo veiklą.
Įdomi statistika: Lietuvoje 20 proc. gyventojų yra vyresni kaip 65 metų. Mūsų šalis – viena sparčiausiai senstančių šalių. Keturi iš 10 senolių gyvena po vieną. Fondas turi daugiau kaip 600 aktyvių savanorių. Reguliarūs pokalbiai vyksta kartą per savaitę telefonu. Visiems patogu – niekur nereikia eiti. Saugu – pokalbis įrašomas (saugomas pusę metų).
Visiems žinoma, kad bendravimas yra pamatinis ir bazinis žmogaus poreikis. Mes, kaip žmonija, išlikome ne tik dėl to, kad valgėme, gėrėme, miegojome, bet būtent ir todėl, kad turėjome tą norą tarpusavyje bendrauti, burtis į grupes. Neuromokslininkai atrado, kad vienišumo jausmas veikia tas pačias smegenų dalis, kaip ir alkis ar troškulys. Vadinasi, kai mes jaučiamės vieniši, mums skauda ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. Taigi posakis „sudaužyta širdis“, kurį mes dažnai vartojame, taip pat yra fizinis skausmas. Mums fiziškai skauda, kai mes esame vieniši.
Bendravimo, žmogiško ryšio ir artimo santykio poreikis yra labai svarbus. Atrodytų, kad šiuolaikinis modernus pasaulis jį visiškai patenkina: žmonės gyvena glaudžiai, turi socialinius tinklus bei daugybę kitų bendravimo ir socialinio ryšio realizacijos galimybių. Tačiau prieš 40 metų atliktuose tyrimuose buvo nustatyta, kad 10 proc. žmonių jautėsi vieniši. O per pastarąsias dešimtis metų vienišų žmonių skirtingose pasaulio šalyse padaugėjo iki 40–50 proc. Galima drąsiai teigti, kad vienišumo jausmas prilygsta pandemijos lygiui. Nereikia pamiršti, kad išaugo ir sergančiųjų depresija skaičius. M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas paminėjo 10-ają veiklos metų sukaktį. Per visus šiuos metus fondas paliko ne vieną ryškų pėdsaką šalies socialiniame ir kultūriniame gyvenime, o jo įkurta „Sidabrinė linija“ – draugystės, pokalbių ir emocinės pagalbos linija vyresnio amžiaus žmonėms – neatskiriama gyvenimo dalimi tapo jau daugiau kaip aštuoniems tūkstančiams Lietuvos gyventojų.
Dabar minėto fondo veikloje pradės dalyvauti ir MČTAU senjorai. Jie aktyvūs, motyvuoti, žingeidūs, daug žinantys, nuoširdūs, mokantys bendrauti, suprasti ir užjausti. Būtent tokių ir reikia žmonių norint padėti greta esantiems vienišiems senoliams. Norinčius kviečiame prisijungti prie jau esančių savanorių ir dalyvauti, padėti organizuoti bendrystės pokalbius. Koordinatoriaus Vytauto Jasiulevičaus tel.: +37068738784.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos