Meilė sau turi būti stipri
Meilė sau – tai pagarba, rūpestis ir dėmesingumas savo fizinei, emocinei ir psichologinei gerovei. Meilė sau – tai savigarba, savęs vertinimas nepriklausomai nuo aplinkybių, rūpinimasis savimi, laiko skyrimas poilsiui, sveikatai ir pomėgiams. Ypač pozityvus yra savęs vertinimas. Kai mylime save, mes kuriame tvirtą pagrindą santykiams su kitais ir galime pasiekti didesnį emocinį stabilumą bei džiaugsmą gyvenime. Ir vienas iš labiausiai trokštamų tikslų – būti įmanomai sveikiems.
Neatsitiktinai pastaruoju metu tiek daug kalbama apie vyresnių žmonių galimybę įveikti gresiančią negalią netradicinėmis priemonėmis ir profilaktikos galimybėmis. Daugiau kaip 30 metų Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) Sveikos gyvensenos fakultetas vykdo tęstinį edukacinį projektą „Sveikos gyvensenos ugdymas ir mokymai apie ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnius ir savikontrolės principus“, kurio tikslas – supažindinti su sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių prevencijos, ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnių išaiškinimo temomis, didinti senjorų išprusimą bei ugdyti sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo įgūdžius.
Minėtos programos daugelį metų vykstančiuose praktiniuose užsiėmimuose pristatomos sveikos gyvensenos ugdymo, ūmių ir lėtinių ligų rizikos veiksnių įvertinimo, savikontrolės principų mokymo metodikos. Vykdant švietėjišką veiklą, tobulinamos sveikos gyvensenos teorinės ir praktinės žinios, sveikos mitybos pagrindai, susipažįstama su lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksniais bei savikontrolės principais. Skatinama individuali iniciatyva išaiškinant lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnius ir savikontrolės metodus.
Praktiniuose užsiėmimuose dalyvauja daug senjorų, pasiruošusių išklausyti paskaitų ciklą apie sveikatą, sveiką gyvenseną ir sveikatą stiprinantį gyvenimo būdą bei ligų profilaktiką. Tokie susitikimai praturtina vyresnių žmonių žinias ir bendrą supratimą apie tai, kodėl reikia kasdien judėti, mokytis negriūti, nesusižeisti. Atsiradus sveikatos problemoms, nelaukti, kol savaime išnyks netikėti simptomai, o aiškintis, ieškoti priežasčių ir neleisti ligai nugalėti jus.
Iš tikrųjų, pradėjus sportuoti ir besimokant specialių fizinio lavinimo pratimų, kuriuos vėliau žmogus galėtų savarankiškai atlikti namuose, gali pagelbėti ne tik fizinei, bet ir psichologinei, socialinei sveikatai. Negana to, reguliarus judėjimas gali sustiprinti gyvenimo kokybę ir padėti išvengti lėtinių ligų. Medikai ragina senjorus gyventi aktyviai ir dalijasi, kaip saugiai judėti vyresniame amžiuje. Kaip ugdyti judėjimo įgūdžius kasdieniame gyvenime.
Juk reguliarus judėjimas yra vienas iš būdų išlaikyti gerą būseną ir savijautą, gyvenimo kokybę, o svarbiausia – savarankiškumą. Geros fizinės būklės senjorai išlieka nepriklausomi nuo kitų, jiems nereikia nuolat lankytis gydymo įstaigose. Dalyvaudami grupinėse fizinio aktyvumo veiklose jie bendrauja, susiranda draugų, keičiasi informacija ir daugiau socializuojasi. Kasdien dalyvaudami užsiėmimuose ir bendraudami vieni su kitais, senjorai perduoda įgytas žinias, dalijasi naujausia informacija su greta esančiu žmogumi. Plintant teigiamai nuomonei apie vykusius užsiėmimus, plečiasi pažįstamų ir draugų ratas, stiprėja meilė sau ir jaučiama įtaiga kolegai. Ir kas gi nenorėtų senatvėje gyventi be tablečių, be siuntimų pas specialistus ar išvengtų stacionarių gydymo įstaigų?
Nenuogąstaukite, mokykitės rūpintis savo bendra savijauta, prisiminkite kas savaitę vykstančių paskaitų akcentus, užsukite į treniruoklių salę, šokių pagrindų mankštas, judesio terapijos užsiėmimus. O netoliese galite sutikti ir Vilniaus kolegijos studentus, kurie jums skaito paskaitas apie amžėjimą, ligų rizikos veiksnius. Metų pasiekimas – tai bakalaurai kineziterapeutai, kurie vertina fizinę sveikatą, moko teisingai judėti ir visuomet pasiruošę paaiškinti kineziterapijos įtaką sveikatai. Graži vyresnių žmonių ir studentų draugystė po vienu stogu išaugo iki partnerystės. Tokia iniciatyva vienija bendram tikslui – sveikesniam gyvenimui ir meilei sau. Kartu buvo parengta ne viena paskaita, forumas. Studentai mielai skaito ir dalyvauja paskaitose – diskusijose, atsako į senjorams rūpimus klausimus.
Jau tradicine tapo rudenį vykstanti konferencija „Amžėjimas ir sveikata“, kurią organizuoja MČTAU partneriai VIKO Sveikatos priežiūros fakultetas. Studentės skaito pranešimus amžėjančiam žmogui aktualiomis sveikatos temomis, pateikia sveikatai palankios mitybos, fizinės veiklos ir grožio procedūrų rekomendacijas. Taip pat pristato dėstytojų ir studentų atlikto tyrimo „Pagyvenusių ir vyresnio amžiaus asmenų fizinio pajėgumo vertinimas“, kuriame dalyvavo MČTAU senjorai, rezultatus. Ir jie tikrai džiuginantys. Pasiteisino mūsų bendros veiklos nuostatos.
Prieš sutinkant naujuosius metus, išgirdome universiteto klausytojų idėją. Puiku. Pasibaigus mokslo metams kiekvienas MČTAU studentas turėtų išlaikyti Sveikatos įskaitą. Bus parengtas teorinių žinių testas sveikos gyvensenos ugdymo tema pagal išklausytų paskaitų nuostatas.
Be teorinių klausimų testo, kiekvieno studento fizinė sveikata turės būti įvertinta remiantis duomenimis ar negresia griuvimas. Fizinė sveikata bus vertinama pagal Vilniaus kolegijos Reabilitacijos katedros kineziterapijos studentų parengtus testus.
Tokia idėja padės studentams siekti daugiau žinių apie sveikatą norint apsaugoti save ir greta esančius nuo nelaimingų atsitikimų bei sveikatos problemų. Kviečiame ir kitų fakultetų studentus dalyvauti mūsų veikloje, ieškoti kitokių bendrystės sąsajų ir, žinoma, daugiau dėmesio skirti sau, daugiau mylėti save.
Viktorija Montvilienė, MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sveikos gyvensenos fakulteto archyvo nuotraukos