Epilepsija: nepraeikite pro šalį
Kas yra epilepsija? Kaip elgtis aplinkoje pamačius susmukusį žmogų? Ar yra galimybė jam padėti? Ir kaip atpažinti tokios ligos simptomus? Vis tik epilepsija Lietuvoje serga 25 tūkst. gyventojų (0,9% visos populiacijos, tiek, kiek gyvena Plungėje), 50 mln. pasaulyje.
Kas yra epilepsija: epilepsijos priepuoliai, emocijų pokyčiai, charakterio pokyčiai, kognityviniai sutrikimai, vaistų pašalinis poveikis, socialinių ryšių pakitimai.
Kaip prasideda priepuoliai? Smegenyse sutrinka neuronų pusiausvyra ir jų veikla, kuri reguliuoja organizmo funkcijas.
Kaip atpažinti epilepsijos priepuolį? Priepuolio metu įvyksta elektros iškrova smegenyse, žmogus atsijungia nuo aplinkos, nekontroliuoja judesių, sutrinka kalba, kankina pasikartojantys jutimai ar emocijos, sutrinka orientacija.
Apie tai VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos gydytojas neurologas doc. Arminas Jasionis aiškino Sveikos gyvensenos fakulteto studentams, susirinkusiems išklausyti paskaitos apie epilepsiją, šios ligos priežastis bei gydymą. Gydytojas paaiškino, kad epilepsija – tai smegenų polinkis sukelti priepuolius. 40 proc. priepuolių yra kitos kilmės – tai įvairios ligos, elektrolitų pokyčiai, taip pat uremija gali sukelti priepuolius, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo poveikis bei kt.
Kaip, prasidėjus priepuoliui, padėti žmogui? Svarbu nesutrikti, nepraeiti pro šalį, paguldyti žmogų ant šono, nuraminti (prašyti ramiai įkvėpti, paskui iškvėpti). Saugoti, kad nesusižeistų, atlaisvinti drabužius, būti šalia, kol žmogus atgaus sąmonę. Fiksuoti epilepsijos pradžios laiką, nuraminti aplinkinius.
Ko nerekomenduojama daryti? Nesistengti sustabdyti priepuolio, nieko nekišti į burną, neduoti gerti ar valgyti, kol neatsigauna, nereikia atlikti reanimacijos judesių, netaikyti jokių priemonių.
Kada skambinti 112? Jei priepuolis užtrunka ilgiau nei 5 min., kai kartojasi priepuoliai, kai žmogus sunkiai kvėpuoja, kai neatgauna sąmonės arba atsigavus yra kitų simptomų.
Kaip diagnozuojama epilepsija? Daroma elektroencefalograma (joje matoma židininė iškrova smegenyse), magnetinio rezonanso tomografija (tyrimas parodo žmogaus kūną iš vidaus). Atliekama pozitronų emisijos tomografija. Beje, visi tyrimai daromi Lietuvoje.
Kaip gydoma epilepsija? Medikamentais – vaistais – užblokuoja priepuolius. Rekomenduojama ketageninė dieta, turinti daug riebalų, labai mažai angliavandenių, kartais gydymas pavyksta ir priepuoliai nesikartoja. Taikomas ir chirurginis gydymas – guldoma į stacionarą, nustatoma patogeninė zona smegenyse, kuri po to pašalinama chirurginiu būdu. Taikoma klajoklio nervo implantacija.
Epilepsijos klasifikacija: struktūrinė, genetinė, metabolinė, infekcinė, imuninė, gali būti ir nežinomų priežasčių.
Gydant epilepsiją pasaulyje stebimi didžiuliai mokslo pasiekimai, progresas labai didelis. Kiekvienas pacientas gydomas individualiai.
Gyvenimas su epilepsija: galima mokytis, dirbti, net vairuoti (jei priepuoliai metus nesikartoja).
Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos