
Gimnazistų dovana – meniškos istorijos pamokos
Turizmo fakulteto (TF) klausytojų būrys svečiavosi Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje. Gimnazistai parodė literatūrinę-meninę kompoziciją „Vilnius istorijos audrose“. TF prodekanė Albina Varanauskienė šį susitikimą įvardino kaip vieną svarbiausių projekto „Tautiškos giesmės gimtinė – Suvalkija (Sūduva)“ renginių.
Renginį pradėjo direktoriaus pavaduotoja Virginija Dudarevičienė, įvardindama, kad atnaujinta literatūrinė – meninė kompozcija buvo paruošta ir pirmą kartą parodyta 2023 m., pažymint Vilniaus 700-ąsias metines. Rengiant šią kompoziciją talkino mokytojos Aušra Pečkauskiene, Rita Auksoriūtė ir Gabrielė Petrauskienė.
Improvizuotoje kelionėje per Vilniaus istorijos puslapius lydėjo skaitovai. Pradėjo nuo legendos apie staugiantį Geležinį vilką, vėliau skaitė ištraukas iš Gedimino laiškų. Išklausę Barboros Radvilaitės, Žygimanto Augusto, Bonos Sforcos pasisakymus, persikėlėme į Vilniaus okupacijos laikus. Buvo prisiminti audringi 1905 m., Didysis Vilniaus Seimas, lenkų okupacijos taip pat niūraus sovietmečio laikai, pakilus atgimimo laikotarpis ir begalinis džiaugsmas vėl atgavus laisvę. Literatūrinių šaltinių ištraukos buvo iliustruotos gimnazistų atliekamais muzikiniais intarpais, šokiais ir padainavimais. Besikuriančio Vilniaus vaizdus paryškino fleitos garsai ir šokančios, žydrai geltonų spalvų apdarais pasipuošusios vaidilutės. Amatų klestėjimo laikus Vilniuje priminė pianinas ir prakalbintas akordeonas. Barokinio Vilniaus klestėjimą lydėjo šokis skambant baroko laikų muzikai. Tikėjimą laisvės idealais sustiprino solistės ir merginų ansamblio atliekamos patriotinės dainos.
Antrojoje renginio dalyje kartu su pranešėja mokytoja Aušra Pečkauskiene keliavome lietuvių tautos patriarcho dr. Jono Basanavičiaus gyvenimo takais, pradėdami nuo jo gimtinės – Ožkabalių kaimo. Sužinojome naujų faktų apie J. Basanavičiaus mokslus Marijampolės gimnazijoje, studijas Maskvoje, vėlesnį jo gyvenimą Vilniuje, Maskvoje, Varnoje, Prahoje ir Vienoje. Savo pranešimą A. Pečkauskienė apibendrino pasakymu: „J. Basanavičius labiausiai nusipelnė tuo, kad atgaivino meilę mūsų tautos praeičiai ir lietuvybei“.
Po pranešimo žiūrovai buvo pamaloninti gimnazistų šokių ansamblio nuotaikingu liaudišku šokiu.
Žiūrovai jauniesiems kolegoms dosniai atsidėkojo gausiais plojimais ir ilgai besitęsiančiomis skanduotėmis „Ačiū! Ačiū! Ačiū!“.
Renginys baigėsi dovanomis, bendra fotosesija ir abipusiais palinkėjimais pakiliai sutikti Vasario 16-osios šventę.
Bonifacas Vengalis
Autoriaus nuotraukos