Senjorai savo akimis pamatė, kaip perdirbamos elektronikos atliekos
Turbūt daugelis žino, kad galima kreiptis į „EMP Recycling“ ir užsakyti nemokamą buitinės bei elektroninės technikos išvežimą. Smalsūs MČTAU senjorai norėjo sužinoti daugiau. Todėl apsilankė „EMP Recycling“ - pažangioje elektronikos, buitinės technikos ir metalo atliekų perdirbimo įmonėje.
Atvykusiems į „EMP Recycling“ senjorams buvo išdalintos apsaugos liemenės ir šalmai. Paaiškintos saugos taisyklės, kurių būtina laikytis. Padalintiems į dvi grupes buvo priskirti gidai Asta ir Andrejus, „EMP Recycling“ darbuotojai. Ir ekskursija po įmonę prasidėjo.
Gidai pasakojo, kad įmonė dirba apie 25 metus, šiuo metu turi 200 darbuotojų. Pagrindinė „EMP Recycling“ veikla – žaliavų atgavimas ir grąžinimas į tolesnę gamybą. Įmonė turi daug partnerių, atliekų surinkėjų ir tvarkytojų, kartu su kuriais užtikrina nepertraukiamą žaliavų tiekimą.
Per metus „EMP Recycling“ perdirba apie 25 tūkst. tonų atliekų, tarpo jų apie 12-13 tūkst. tonų vien elektroninės įrangos. „Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti: per mėnesį sutvarkoma 1000-1200 tonų elektroninės įrangos atliekų arba apie 300 jūrinių konteinerių“, – sakė gidė Asta.
Įmonės teritorijoje yra supirktuvės, kur gyventojai atveža buitinės technikos, elektronikos ir metalo atliekas, o jiems už tai sumokama. Dar yra gyventojams skirtas nemokamas išvežimas iš namų – „Atliekų taksi“. „Kuriame tokią sistemą, kad žmonėms būtų arba naudinga, arba patogu“, – teigė gidė.
Vienoje patalpoje yra ir naudotos technikos parduotuvės, kurioje galima pasijusti kaip muziejuje: lentynose sudėti senoviški radijo imtuvai, laidiniai telefonai, šviestuvai, samovarai ir kiti įdomūs daiktai.
Turbūt ne vieną senjorą nustebino tvarka ir švarą įmonėje. Atvirose aikštelėse atliekos rūšiuojamos ir dedamos į skirtingas krūvas: šaldytuvai, skalbyklės, televizoriai ir taip toliau. Tada technika išrenkama, išskaidoma ir metalinės dalys sumalamos. Lauke aplink zuja darbuotojų vairuojami krautuvai. Vienoje iš patalpų prie konvejerio dirba moterys ir tvarko smulkesnę elektroniką. Kitur sunkesnius darbus atlieka vyrai. Kitose patalpose stovi kabelių ir laidų perdirbimo įrenginiai. Atrenkamas bei smulkinamas įvairus metalas. Randama ir tauriųjų metalų – aukso, sidabro, paladžio…
Kaip su šypsena sakė gidė Asta, dar yra vieta, kur dirba „išradingieji“ darbuotojai, mat čia atvežama retesnė, neįprasta technika, kurią jie išardo ir išrenka.
Per šį apsilankymą senjorai pamatė, kur gabenama ir kaip perdirbama ir jų sena buitinė bei elektroninė technika, kai jie užpildo prašymą arba paskambina telefonu „EMP Recycling“ ir užsako nemokamą išvežimą, tokiu būdu aplinką darydami tvaresnę bei ekologiškesnę.
Ekskursijoje dalyvavo Politikos, teisės ir ekonomikos (PTE) bei Kultūros fakulteto lankytojai. Ši ir kitos ekskursijos rengiamos pagal Vilniaus savivaldybės finansuojamą projektą „Vamzdis, politika ir senjorai“, projekto vadovas – PTE fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas.
Rasa Pakalkienė
Autorės nuotraukos