
Unikalus gydymas adatomis
Saulėtą ir pavasariu alsuojančią dieną Sveikos gyvensenos fakulteto studentai klausėsi paskaitos–diskusijos „Organizmo stimuliacija akupunktūra“, kurią pristatė akupunktūros specialistė Ieva Malcevičiutė. Lektorė mokslus baigė Londone. Dabar jau keleri metai dirba Vilniuje. Dažnai kvalifikaciją kelia Jungtinėje Karalystėje ir kitose pasaulio šalyse. Keletą metų dirbo dėstytoja Klaipėdos universiteto Sveikatos priežiūros fakultete.
Akupunktūros istorija siekia trejus tūkstančius metų. Pirmą kartą jos pagrindai rašytiniame veikale išdėstyti dar kinų „Geltonojo imperatoriaus“ laikais – apie 2696-2598 m. prieš Kristų. Laikui bėgant akupunktūra nuolat tobulėjo. Anksčiau naudota tik Rytų šalyse. Maždaug prieš penkerius dešimtmečius akupunktūros terapija pradėta taikyti Amerikoje ir Vakarų Europoje. Akupunktūros paslaugomis plačiai naudojamasi Amerikoje – trečdalis gyventojų, Europoje – apie ketvirtadienis, Azijos šalyse – 40-70 proc.
Akupunktūra – tai tradicinės kinų medicinos metodas, paplitęs jau trejus tūkstančius metų. Lietuvoje žinomas nuo 20 amžiaus. Akupunktūra (lot. acus – adata+punctura – įdūrimas) – tai kūno paviršiuje esančių taškų stimuliavimas adatomis. Antrame amžiuje prieš Kristų kanone pirmą kartą buvo aprašyti akupunktūros pagrindai. Pagrindinė teorija, kad žmogus – tai mikrokosmosas sąveikaujantis su aplinka (makrokosmosas), o minėtas akupunktūros metodas padeda palaikyti šį balansą. Ši teorija teigia, kad žmogaus kūnu keliauja gyvoji jėga“ – 12 meridianų. Šie kanalai atstovauja pagrindiniams žmogaus organams ir ju funkcijoms, o akupunktūra šią energiją aktyvina ir reguliuoja.
Specialistė Ieva Malcevičiutė papasakojo kaip veikia žmogaus organizmą akupunktūros metodas. Kadangi adatomis aktyvuojami tam tikri taškai stimuliuoja centrinę nervų sistemą, reikia stebėti kaip reaguoja simpatinė ir parasimpatinė sistemos. Pranešėja parodė žmogaus kūne esančius 365 akupunktūros taškus, kuriuos specialistas turi puikiai žinoti ir jausti.
1949 m. Kinijoje buvo atgaivintos tradicinės kinų medicinos formos. Pagrindinės indikacijos, kai galima taikyti akupunktūrą, yra šios: kenksmingos reakcijos dėl radioterapijos ir chemoterapijos, depresija, miego sutrikimai, lėtinis nuovargis, įvairaus pobūdžio skausmai (migrena, neuralgija), paralyžius, trišakio nervo uždegimas, hipertenzija, hipotenzija, alerginis rinitas, riešo kanalo sindromas, reumatoidinis artritas, peties sąnario uždegimas, virškinimo sutrikimai, insultas. Labai įdomu buvo išgirsti faktą, kad padidėjęs kraujospūdis siejamas su kepenų energijos hiperaktyvumu. Beje, būdingi ir kiti simptomai (galvos svaigimas, širdies permušimai, galvos skausmai, nuovargis, dusulys) – tai rodo organų patologiją.
Pranešėja pamokė keletą akupresūros metodų, kai galima sau padėti. Akupunktūra yra visiškai neskausminga ir saugi procedūra, neturinti amžiaus apribojimų – ji tinkama tiek kūdikiams, tiek garbaus amžiaus žmonėms. Pagal holistinės medicinos sampratą, kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl ir gydymas turi būti individualus. Todėl akupunktūra yra gydymo metodas, orientuotas į konkretų žmogų.
Lektorė akcentavo, kad prieš pradedant gydymą būtina akupunktūros specialisto konsultacija, kurios metu išklausomi paciento nusiskundimai, surenkama išsami anamnezė. Paskaitos – diskusijos klausytojai turėjo daug klausimų. Specialistė atsakė į visas susirinkusiųjų užklausas, paaiškino akupunktūros metodo taikymo rezultatus.
Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos