
Vyresnės moterys patikrintos dėl krūties vėžio
Onkologinės ligos Lietuvoje yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų. Atsižvelgiant į tai, MČTAU bendruomenė jau ne pirmą kartą inicijavo moterų patikrą dėl krūties vėžio.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 naujų krūties vėžio ir storosios žarnos vėžio bei 400-500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Medikai pastebi, kad daugelis žmonių į gydytojus kreipiasi tik tada, kai pajunta ligos simptomus. Deja, tokiu atveju liga jau gali būti pažengusi, o gydymas sudėtingas ir ilgas. Todėl labai svarbu profilaktiškai tikrintis.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigaliojo svarbi naujovė, kuri leis dar daugiau moterų patikrinti profilaktiškai dėl krūtų vėžio. Nuo šių metų, įgyvendinant Europos Komisijos rekomendacijas, išplėstos krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribos – dabar dėl šios ligos profilaktiškai tikrintis kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų imtinai.
Daugiau kaip 149 000 moterų, apdraustų Privalomuoju sveikatos draudimu, galės pasinaudoti šia galimybe. Šios programos plėtrai numatyta papildomai skirti apie 3,5 mln. eurų. Šiemet prevencinėms programoms skirta beveik 70 mln. – tai yra 2,8 mln. eurų daugiau nei pernai.
Kadangi didžioji dalis mūsų universiteto klausytojų yra vyresnio amžiaus ir jau nepatenka į prevencinę programą pagal amžių, universiteto Sveikos gyvensenos fakultetas jau ne pirmą kartą organizuoja ir vyresnių moterų patikrą dėl krūties vėžio.
Vasario 11 d. minima Pasaulinė ligonių diena. Ši diena sutapo su MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto, Nacionalinio vėžio instituto ir Rožinio kaspino draugijos organizuojama moterų patikra dėl krūties vėžio. Krūtų patikrinime dalyvavo 13 moterų. Po atliktos mamogramos, Rožinio kaspino savanorė Greta Urmonienė pakvietė mūsų moteris dalyvauti Santarų klinikų Dievo Gailestingumo koplyčioje minima Pasauline ligonių diena. Šv. Mišias aukojo Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas ir kunigas Gabrielius Stakauskas. Buvo teikiamas Ligonio patepimo sakramentas. Pasijutome dvasiškai stiprios, apgaubtos Dievo meilės. Tai buvo neapsakomas jausmas. Po Šv. Mišių arkivyskupas visus pakvietė į Agapę, dar pabūti, pabendrauti ir pasivaišinti prie kavos puodelio.
Nacionalinio vėžio instituto darbuotojai, o ypatingai Konsultacinės poliklinikos skyriaus Kontaktų centro vyriausioji koordinatorė (kontaktų centrui) Jelena Butkienė, Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėjo pavaduotoja (kontaktų centrui) Inga Jankūnienė labai padėjo organizuojant šiuos patikrinimus, tikrino mūsų duomenis dėl siuntimų, davė vertingus patarimus dėl jų teisingo išrašymo.
Taip pat esame labai dėkingos mūsų nuoširdžiai kuratorei Gretai, kuri nuolat mumis rūpinosi, skyrė mums daug laiko organizuojant tokias reikalingas patikras.
Mūsų universiteto moterys tokiu patikrinimu liko labai patenkintos ir dvasiškai pakylėjusios.
Tikimės, kad ši graži iniciatyva ir malonus bendradarbiavimas bus tęsiami.
Dėkojame Nacionalinio vėžio instituto Konsultacinės poliklinikos Radiologijos skyriaus darbuotojams, visiems, kurie kartu siekia bendro tikslo – išsaugoti kuo geresnę mūsų gyventojų sveikatą ir išvengti sunkių ligų.
Nijolė Bielinienė, Sveikos gyvensenos fakulteto prodekanė
Autorės nuotraukos