
Naudingas ir savimasažas
Turbūt nėra žmogaus, kuris nebūtų patyręs masažo privalumų ir būtų abejojęs gydomąja jo nauda. Todėl į paskaitą apie masažą Sveikos gyvensenos fakultete susirinko pilna auditorija studentų. Lektorė Eglė Kemerytė-Ivanauskienė - Vytauto Didžiojo universiteto docentė kineziterapeutė - labai paprastai ir suprantamai papasakojo apie masažo privalumus ir kam jis gali būti iš tikrųjų naudingas, o kam gali būti nerekomenduotinas.
Pirmiausia neabejotina fizinė masažo nauda. Įrodyta, kad gerėja sąnarių judrumas, mažinama įtampa sausgyslėse ir raiščiuose, didėja sąnarių lankstumas. Sumažinus raumenų įtampą, atsipalaiduoja sausgyslių įtampa, kuri gali padėti skeletui iš naujo susireguliuoti. Turi teigiamą poveikį bendrai laikysenai ir judrumui.
Taip pat didelę įtaką turi skeleto sistemai: padidėjusi kraujotaka maitina skeleto ląsteles, ypač vadinamuosius osteoblastus, kurie atsakingi už kaulų formavimąsi ir mineralizaciją bei regeneraciją. Masažas taip pat gali panaikinti sąaugas, kurios gali susidaryti tarp sausgyslių ir kaulų arba raiščių ir kaulų. Pavyzdžiui, kai susidaro per didelis randinis audinys, kuris dažnai riboja tinkamą funkcionavimą.
Ne mažiau svarbi ir fizinė masažo nauda: gerėja sąnarių judrumas, mažinama įtampa sausgyslėse ir raiščiuose, didėja sąnarių lankstumas. Ne retai masažas malšina skausmą, nes masažo metu išsiskiria endorfinai – natūralūs skausmo malšintojai. Rekomenduotina terapijai nugaros, kaklo ar kitų lėtinių skausmų mažinimui.
Pranešėja kalbėjo ir apie psichologinę masažo naudą. Pirmiausia mažinamas stresas. Sumažėja streso hormono kortizolio kiekis kraujyje, pagerėja savijauta ir tai suteikia atsipalaidavimo jausmą ir emocinį balansą. Beje, skatina laimės hormonų, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, gamybą, kurie gerina nuotaiką ir mažina nerimą.
Akivaizdi ir fizinė masažo nauda: atsipalaiduoja raumenys, sumažėja įtampa ir spazmai raumenyse, padeda greičiau atsistatyti po fizinio krūvio.
Tačiau yra keletas masažo rūšių, kurie nerekomenduojami vyresnio amžiaus žmonėms. Tai giluminis audinių masažas, stiprus tailandietiškas masažas, anticeliulitinis arba vakuuminis masažas. Netinka ir per stiprus limfodrenažinis, sportinis masažas.
Tačiau yra ir kita galimybė – masažuokime patys save – tiksliau atlikime savimasažą. Turbūt kiekvienas galėtų užsiimti tempimo pratimais. Tai ritmiški, lengvi judesiai, ypač tinka rotaciniai pėdų, sąnarių, pečių ir kt. Masažuotis galite sėdėdami kėdėje, ant lovos krašto, net stovėdami ir prisilaikydami stalo kraštu. Galimybių daug, tik noro reikia.
Mankštindamiesi rytais, atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kad būtų fiziškai patogu, bet ir pasiekite dvasinę darną, psichologinį balansą, pajuskite ramybę. Įsijunkite jums mielą muziką ir mėgaukitės savimasažu kasdien.
Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė
Sigitos Eimutienės nuotraukos